Sağ El Yüzüklerinin Arkasındaki Gizli Anlamlar

Belki de uzun zamandır devam eden bir projeye imza attı, ilk arabasını aldı veya bir yüksek lisans programından mezun oldu. Nedeni ne olursa olsun giderek artan sayıda kadın, kendi özel yüzüklerini satın alarak kendilerini ödüllendirmekten hoşlanıyor.

Tarihte Sağ El Yüzükleri

Sağ taraftaki yüzük, nişan yüzüğüne benzetilebilir. Ancak efsane yıllara (ve bazı haberlere) göre, kadınlar, kişisel bağımsızlık ilanı ve özgür yaşama kutlaması olarak kendileri için yüzük satın alıyorlar. Sağ halka basitçe özgürlüklerini kutlamayı, özgüvenlerinin yansıtıyor.

yüzük
yüzük

Kokteyl yüzüğü tanımı 1920’lere kadar uzanıyor. Sanayi devriminden sonra ilk kez, hantal giysilerden kurulan kadınlar nihayet özgürleşti ve fabrikalara ve işçilerle sosyal ortamlara girdiler ve burada erkeklerle içip eğlendiler. Sağ taraftaki yüzük, emekçi kadının kazanç gücünün simgesi haline geldi. Bu gelenek yüzyılın ortalarında Elizabeth Taylor ve Natalie Wood gibi iddialı aktristler tarafından yaygınlaşarak genişledi  2003’te “Elmas Sonsuza Kadar” sloganıyla tanınan elmas şirketi De Beers tüm kadınların pahalı taşları kendileri için bir araç olarak almalarını teşvik eden “Sağ Elini Yükselt” kampanyasını başlattı. Ancak hepsi parlayan yeni şeyler değil.

yüzük modeli
yüzük modeli

Vintage sağ el yüzükleri büyükannelerimiz ve annelerimiz tarafından satın alınanlar, miras ve soyların bir parçası haline geldi. Kadınlar büyüdüklerinde ya da evlenip yuvadan ayrıldıklarında yüzüklerini kızlarına hediye ettiler. Yüzükler, kadın başarı meşalesinde geçen bir işaret haline geldi.

Bu yüzükler pek çok anlam yüklü olabilmelerine rağmen sahip olmakla birlikte, yeni bir yüzük satın alma trendinde sabit kurallar yok; yüzüğün anlamı, onu kimin aldığına bağlı olarak değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir