Organik ve Doğal Ürünler Aynı Şey midir?

Alışveriş sepetimiz bugünlerde tam tahıllı ekmek, bitkisel ilaçlar, kimyasal içermeyen temizlik ürünleri ve özenle hazırlanmış gıda ürünleri gibi sağlıklı seçimlerle dolup taşıyor. 1970’lerde tekrar keşfedilmeye başlayan “doğal üretim” akımından sonra şimdi organik ve doğal ürünler pazarı altın çağını yaşıyor. Doğal ürünlerin lezzeti, yeni hissi yaratabilir, ancak sanayileşme öncesi üretilen tüm ürünler doğal olarak organiktir.

Doğal veya organik olan maddeleri seçerken şimdi alternatiflerimiz bir hayli fazla. Belki de tek endişe verici husus, ikisini birbirinden ayıramayacağımızdır. Organik, “doğal” anlamına gelmez. Neyin doğal bir ürün olduğuna dair hiçbir yasal tanım yoktur. Bununla birlikte, gıda endüstrisi, bir gıdanın asgari olarak işlendiğini ve katkısız olduğunu belirtmek için “doğal” terimini kullanır. Doğal gıdalar organik gıdalar içerebilir, ancak tüm doğal gıdalar organik değildir.

hatice teyze
hatice teyze

Doğal Ürün Nedir?

Doğal ürün, sentetik gübre, böcek ilacı, genetik mühendisliği, büyüme hormonu, ışınlama veya antibiyotik kullanılmadan üretilebilen, katkısız gıda ve diğer maddelerdir. Baharat, süt, sabun, zeytinyağı ve işlenmiş gıda ürünleri de dâhil olmak üzere doğal ürünler çeşitli kaynaklardan gelen geniş ve çeşitli bir ürün grubunu içerir. Deniz organizmaları, bakteriler, mantarlar ve bitkiler tarafından üretilirler. Doğal terimi, bu üreticilerin karmaşık ekstraktlarını değil, bu ekstraktlardan türetilen izole bileşikleri, aynı zamanda vitaminler, mineraller ve probiyotikleri de ihtiva eder.

Organik Prensipleri ve Doğal Ürün Ayrımı

Özünde, doğal ve organik ürünler herhangi bir sentetik malzeme veya kimyasal madde eklenmeksizin üretilir. Daha spesifik olarak, organik ürünler, böcek ilacı kullanmaktan kaçınmak ve hayvan refahını artırmak gibi standartlara uymak zorundadır. Doğal ürünler, bu ürünlerin insan tarafından değil doğa tarafından üretilen içeriklerden oluşması gerektiğini belirten gıda standartları kurumları tarafından tanımlanır.

Doğal ürünlerde şeffaf bir tedarik zinciri gibi yüksek organik standartlara uyulması veya üretim sırasında antibiyotik kullanımının önlenmesi gerekmez. Ancak katkı maddeleri ve tatlandırıcılar da dâhil olmak üzere bileşimlerini değiştirmek için kimyasal maddeler içeren yiyecekleri veya bileşeni tanımlamak için “doğal” terimini kullanmak yanıltıcı olur.

Birçok doğal ürün yaygın olarak satılıyor ve çoğu kez besin maddeleri halinde tüketicilere kolaylıkla ulaşılabilmesine rağmen, faydalılık ve güvenlikle ilgili güçlü kanıtlar mevcut değildir. Güvenebileceğiniz bir kaynak arıyorsanız, doğal ürünler ve organik ürünler kapsamında çok değerli üretimleri gerçekleştiren kuruluş https://www.haticeteyze.com/ web adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir