Mutfak Tezgahı Nasıl Olmalı?

Özellikle kadınların evde en çok vakit geçirdikleri yer mutfaktır. Elbette diğer aile fertleri de özellikle yemek vakitlerinde mutfakta olurlar. Mutfakta ise en önemli unsurların biri hiç şüphe yok ki mutfak tezgahlarıdır. Mutfağın genel tasarımı ile uyum içerisinde olması beklenen mutfak tezgahlarının göze hitap etmesi kadar kullanışlı olması da önemlidir. Mutfak tezgahı seçiminde en önemli unsur ise her zaman dayanıklılıktır.

Lekeye, ısıya, çiziklere, neme, darbelere, sıcak suya, klora, kirece ve benzeri dışarıdan gelen olumsuzluklara karşı dayanıklı olması önemlidir. Dayanıklılıktan sonra görselliği ve fiyatı ikinci ve üçüncü planda gelmektedir. Mutfak tezgahları üretiminde pek çok farklı madde kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir: Fayans, taş, çelik, ahşap, akrilik, cam ve laminat. Kısaca bu mutfak tezgahlarını tanıtmak gerekir ise aşağıdakiler söylenebilir:

1- Fayans Mutfak Tezgahı

En çok tercih edilen model fayans mutfak tezgahı modelidir. Hem neme ve ısıya dayanıklı olan bu model aynı zaman da estetik olarak da hoş bir görünüme sahiptir. Diğer bir avantajı ise ekonomik olmasıdır. Aynı zamanda temizlenmesi de oldukça kolaydır.

2- Taş Mutfak Tezgahı

Bu mutfak tezgahı modeli yapay ya da doğal taştan üretilmektedir, Doğal taştan olan mutfak tezgahları ısıya dayanıklıdırlar. Cilalı olur ise temizlemesi daha kolaydır. Cilasız olanların iyi temizlenebilmesi için lekelerin bekletilmeden temizlenmesi gerekmektedir. Her ne kadar kullanışlı ve estetik olsa da doğal taştan mutfak tezgahları diğer modellere göre oldukça pahalıdır. Taş ancak ekonomik mutfak tezgahı isterseniz; yapay taş tezgah modellerini tercih edebilirsiniz. Yapay taştan mutfak tezgahı modellerinin temizlenmesi daha kolay, cilalanma gibi bir sorunu yok ve yapay olduğu için renk seçimi  yapma şansınız vardır.

3- Çelik Mutfak Tezgahı

Evlerden çok restoran mutfaklarında tercih edilen bu tezgah modelleri, paslanmaz çelikten üretilmektedir ve ısıya dayanıklıdır. Dezavantajı ise kesme ve doğrama gibi işlemleri üzerinde yapmanız halinde kolayca çizilebilir. Parlak bir görünümde olduklarından dolayı ufak bir kiri, leke veya sıvıyı belli ederler. Devamlı kuru ve temiz tutulmaları şarttır.

4- Ahşap Mutfak Tezgahı

Ahşap mutfak tezgahı modeli, klasik seven kişilerin tercihidir. Sıcağa, neme ve dışarıdan gelen çeşitli kimyasal maddelere karşı dayanıksız olan bu tezgah modelinin en fazla tercih edilme sebebi estetik görünümüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir