Grafik Tasarım Süreçleri Nasıl Uygulanır?

Bir firmanın veya kurumsal bir yapının en önemli pazarlama ve tanıtım yolu sosyal medyadan geçmektedir. Bu nedenle de sosyal medya da veya bastırılan reklam çalışmalarında en önemli olan görselliktir. Bu nedenle de görselliğin düzenlendiği grafik tasarım süreci oldukça önemlidir. Grafik tasarımın gerçekleşen süreci tasarlanma aşamasına gelene kadar oldukça önemli düzenlemelerden geçmektedir.

Grafik Tasarımın Aşamaları 

Grafik tasarımın aşamaları birkaç ana maddede gerçekleştirmektedir. Bu süreçlerden en önemlisi tasarım aşamasına gelmeden fikir aşamasında özgün bir tasarım üzerinde çalışılmasıdır. Bir grafik tasarımın önce fikir aşamasında olgunlaşması gerekmektedir. Fikir aşamasının ardından tasarım aşaması da oldukça önemlidir. Tasarımın tamamen fikri yansıtması gerektirmektedir. Tasarım aşamasının ardından ise paylaşılacak olan mecraya uygun teknik düzenlemelerinin yapılması ile son aşamada gerçekleştirilmektedir.

Fikir Aşamasındaki Grafik Tasarımlar

Fikir aşaması grafik tasarımın en önemli noktasıdır. Fikir aşamasında tamamen özgün çalışılması gerekmektedir. Özgün tasarımların tarzı oldukça dikkat çekmektedir. Özgün tasarımda kullanılacak olan görseller oldukça önemlidir. Genel olarak direk ürün tanıtımı veya verilmek istenen mesajın yanı sıra dikkat çekici görsellerde kullanılabilmektedir. Ana fikri geri plana atmadan yan fikirlerle desteklenecek olan grafik tasarım çalışmaları oldukça dikkat çekici hale gelmektedir. Tüm görsellerin yanı sıra grafik çalışmalarında slogan veya yazıların da doğru bir şekilde kullanılması önemlidir. Direk olarak düz bir şekilde yazılmasının yanı sıra görsellerle yine desteklenmesi ve font zenginliği ile tasarlanması hoş bir görüntü elde edilmesine sebep olur. Sloganların fikir aşamasında olgunlaşması grafik tasarım ile bütünlük oluşturması oldukça önemlidir.

Fikirlerin Tasarımlara Aktarılması 

Fikirlerin tasarıma aktarılması yine bakış açısının geniş olması ile bir bütündür. Fikir aşamasında olgunlaşan tasarımın grafik tasarım sırasında tamamen zenginleştirilerek dikkat çekici bir görsel elde edilebilir. Tasarım aşaması fikirden ziyade genel olarak teknik anlamda düşüncelerin resimleştirilmesine denmektedir.

Tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu noktaların temelinde kullanılacak olan destekleyici görseller gelmektedir. Destekleyici görsellerin ana fikirden kaçmadan farklı bir konseptin oluşturulmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kullanılacak olan yazı tiplerinin yani fontlarında tasarımla bütünleştirici bir kullanımı sağlanmalıdır. Fontlar görsellere uygun olmalı ve bir tasarımda çok fazla fontlar tercih edilmemelidir. Font karmaşası göz yorucu bir etki bırakabilir.

Bu nedenle de kullanılacak olan fontların kolay okunabilir ve kullanılan renklerle uyumlu bir şekilde olması gerekmektedir. Grafik tasarımların en önemli aşaması ise renk seçimidir. Renkler kullanılan görsellerle net bir uyum içinde olması gerekiyor. Bu nedenle de görsellerin kullanılacak olan renklere uygun bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda tam tersi de olabilir.

Logo Tasarımları 

Logo tasarımı grafik tasarım süreçlerinin en önemlisidir. Logo tasarımları tamamen kurumsal kimliği ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle de logonun tasarımı da oldukça önemlidir. Logo tasarımında yine renk, font ve görsel oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra logoların tasarımlarında yine özgün fikirlerden yola çıkılmalıdır. Logo, bir firmanın yapısının ortaya çıkarak en önemli detaydır. Bu nedenle de logo grafik tasarım süreçlerinde uzun vadeli tasarımlar tercih edilmelidir. Logo tasarımlarında fazla detaya kaçmadan anlatılmak istenen iş kolunun mutlaka izleri yansıtılmalıdır.

Slayt Tasarımları

Firmaların yaptığı işleri anlatmaları için en önemli detay slaytların grafik kurgusudur. Slayt tasarımları kurumların yaptıkları işlerin ciddiyetlerini yansıtmaktadır. Slaytlarda tamamen verilen mesajın veya anlatılan işlerin yansıtılması oldukça önemlidir. Yazı ve görsel bütünlüğü sağlanmalıdır. Görsellerin anlattığı mesajlar yazılarla desteklenmektedir. Bu kurgunun yapılması grafik tasarımların en önemli noktasıdır. Yine hazırlanan slaytlar kurumsal yapıyı ortaya koymalıdır.

Grafik tasarım için https://www.clicktopeak.com/grafik-tasarim tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir