Marka İsim Hakkı Nedir?

Marka, kişinin buluşunu ticari piyasaya sürmeden önce belirlenmesi gereken ürünün ismi olmaktadır. Marka ismi belirlenirken diğer markalardan farklılık göstermesi gerekmektedir. Marka belirlenirken sözcük, kelime, harf, rakam, desen ve şekillerden yararlanılabilir. Belirlenen marka matbaa ortamında çoğaltılabiliyor olması yeterlidir.

Marka tescil koruma hakkı ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, Türkiye’de ikamet eden ayrıca Paris Sözleşmesi ve Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Antlaşması dahilinde başvuru hakkı bulunan herkes marka tescili koruma hakkında bulunabilmektedir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili yaparak markanızı koruma altına alabilmeniz için markayı önce belirlemiş olanlardan farklılık yaratmanız gerekmektedir. Marka isim hakkı elde etmek için başvuru yaptığınızda Resmi Bülten’de yayınlanan marka isminiz, daha önce kullanım yapan kişilere duyuru niteliğindedir. Bu şekilde duyur sonrasında kişilerin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Sağlıklı bir rekabet oluşumu için bu gereklidir.

Marka Patenti Yenileme

Markanıza isim hakkı elde ettikten sonra koruma süresi 10 yıl olmaktadır. 10 yıllık süre dolduktan sonra marka patent işlemleri için yenileme yapmanız gerekmektedir. Marka tescil sürenizin bitimine 6 ay kala başvuru yapmanız gerekmektedir. Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak yenileme işlemleri yapabilmektesiniz.

10 yılda bir yenileme işlemi yapabilmektesiniz. Bu sayede sizin belirlediğiniz markayı kimse kullanamaz, markanıza yakın bir isim belirleyerek ekonomik hakkınızı blok edemez. Sağlıklı bir rekabet ortamında ürününüzü satmanız, reklamını yapmanız mümkün olabilmektedir. Herhangi bir şekilde haklarınızın ihlal edildiğini düşündüğünüzde yasal hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu şekilde size ait olan haklar koruma altına alınır. Yasal olmayan bir durum varsa önüne geçilir.

Markanızı yalnızca siz isterseniz firmalarla paylaşabilirsiniz. Bunun için markanızın kullanımının bazı haklarını verdiğiniz firmalarla lisans anlaşması yapabilirsiniz. Anlaşma dışına çıkılan durumlarda yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. Marka lisans işlemleri için de Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak onaylatmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir