Seyrek Faz Basınçlı Taşıma

Seyrek faz basınçlı taşıma sistemlerinde; yoğunluğu düşük plastik, toz ve granül akışkan ürünlerinin, pozitif basınçlı hava kullanılarak bir noktadan alınıp; bir veya daha çok noktaya sırasıyla transfer edilmesi mümkündür.

Seyrek faz basınçlı taşıma, uçucu özellikteki toz partiküllerin kuru olarak transferi için en ideal yöntemlerden birisidir. Aşındırıcı ve kırılgan olmayan malzemelerle, düşük yoğunluklu malzemelerin transferi bu sistem sayesinde gerçekleştirilir.

Seyrek Faz Basınçlı Taşımada Kullanılan Ekipmanlar

Hava akımı ile ürünün karıştırılarak taşındığı bu pnömatik sistemin varış noktasında, ürün ve hava ayrıştırılır. Hava kaynağı olarak deplasmanlı blower kullanılır. Blower işleminin ardından ürün besleme elemanı, taşınan malzemenin yapısına uygun olarak seçilir. Genellikle rotary valve (blower eklüsü), ventüri ve ventürili hava kilidi (rotary) kullanılır. Blowerdan gelen hava ünitede yol alırken, cebri olarak malzeme ile karıştırılarak transfer hattına geçer.

Pnömatik seyrek faz basınçlı taşıma sistemlerinde, ürünün yapısına ve depolanma şekline göre farklı türde ekipmanlar ve filtreleme cihazları kullanılır. Transferinin yapılması amaçlanan malzemenin karakteristik özelliklerine göre, sistemi oluşturan ekipmanların doğru şekilde seçilmesi; verimli ve başarılı bir transfer için en önemli unsurdur. Ürün özelliklerinin göz önünde bulundurulmaması sonucu makine ve ürün hattı seçiminin yapılması, bu çok avantajlı sistemden istenen verimin alınamamasına neden olur.

Diğer transport sistemlerinde olduğu gibi seyrek faz basınçlı taşıma sisteminde de malzemenin taşınacağı hava miktarı, maksimum basınç düşüşü ve malzeme konsantrasyonu açısından belirli sınırlar vardır.

Endüstriyel tesisler için seyrek faz basınçlı taşıma sistem tasarımı ve anahtar teslim kurulum imkanı sunan Polimak; müşterilerinin transport ihtiyaçlarına etkili çözümler sunar.

Seyrek Faz Basınçlı Taşıma Sistemlerinden Beklenen Özellikler

  • Transferi yapılacak ürünün homojen olarak iletilmesi
  • Sistemin çevreci olması
  • Sistemde kullanılan boruların mevcut işletme düzenine uyum sağlaması, buna bağlı olarak materyal kaybının önlenmesi
  • Sistemin az yer kaplaması
  • Hareketli parçaların minimum seviyede olması
  • Bakım maliyetlerinin düşük olması
  • Sürdürülebilir bir otomasyon sistemi sayesinde iş gücü tasarrufu sağlaması

Pnömatik seyrek faz basınçlı taşımada sistem gereksinimleri: basınçlı hava, besleme elemanı, transport hattı ve alıcı ünitesidir. Bir bütün olarak taşıma istasyonları az yer kaplar. Boru hatları ise mevcut duvarlar boyunca veya çatılardan gidebilir. İç mekan içerisinde yerleşim düzeninin değiştirilmesi istenmiyorsa, yeraltından da geçirilebilir. Sisteme bu esnekliği sunan, boruların istenildiği noktalardan kıvrılabilmeleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir