Lösemi Tanısı Tedavisi, Kemoterapinin Başarısı ve Zararları ile Yan Etkileri Nelerdir?

Lösemi tanısı tedavisi bilindiği gibi kolay değildir. Belirtileri olan bir çocukta yapılan ilk kan sayımında doktorunuz şüpheli bir bulgu fark ettiği taktir de sizi bir çocuk hematolojisi uzmanına gönderecektir. Burada çocuğunuzdan çeşitli kan testlerinin yanında ek olarak kemik iliği alınacak ve değişik kimyasal boyalarla boyanıp mikroskopta incelenecektir. Blast denen kan kanseri hücreleri görülürse kanser tipi saptanacaktır. Daha sonra löseminin vücutta yayılımını tespit etmemek için ultrasonografiler, sintigrafiler, tomografiler çekilmesi, beyin tutulumunun tespiti için de belinden “beyin omurilik sıvısı alınması gerekli olabilir. Tüm bu işlemlerin neticesinde löseminin tipi, evresi belirlenir ve tedavi programına geçilir.

lösemi
lösemi

Lösemi Nasıl Tedavi Edilir, Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Löseminin ana tedavi yöntemi kemoterapidir. Kemoterapi birden fazla kanser ilacının ve yüksek doz kortizonun ağız ve damar yoluyla verilmesi ile yapılır. Ayrıca belinden sıvı alınıp yerine kanser ilaçları verilerek beyin omurilik sıvısına sıçrayan kanser hücrelerinin öldürülmesine çalışılır. Tedavi kürler şeklinde yapılır. Çeşitli protokollere göre tedavi kürleri 3-6 hafta sürmekte olup toplam tedavi süresi 1-2 seneye kadar uzayabilmektedir.

Kemoterapi Tedavisinin Başarı Oranı Yüzde Kaçtır?

Kemoterapide gelişmelerle lösemi tedavisinde çok ciddi mesafeler kazanılmıştır. Bu sayede özellikle erken tanı konan bazı lösemi türlerinde tedavi başarısı %70 – 80’lere kadar çıkabilmektedir.

lösev
lösev

Kemoterapinin Zararlı Yönleri Var mıdır, Varsa Ne Gibi Yan Etkiler Görülür?

kemoterapinin istenmeyen yan etkileri çok fazladır: Saç dökülmesi, sindirim sisteminde tahribata bağlı mide kanamaları, bulantı ve kusmalar ile ağız yaraları; kemik iliğindeki sağlam hücrelerin de azalmasına bağlı olarak bağışıklık sisteminde ciddi bir zayıflama ve enfeksiyonlara eğilim bu yan etkilerin başta gelenleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir