Kripto Para Madenciliği

Son dönemlerde kripto para madenciliği adından çok söz ettiriyor. Blockchain üzerinden gerçekleşen kripto para transferlerinin ve üretimlerinin matematiksel işlemlerle ele alınmasına, kripto para madenciliği deniyor.

Kripto Para Madenciliği

Yatırım araçları içerisinde popüler olan kripto paraların değer kazanmasında birkaç nokta rol oynuyor. Bunlardan en dikkat çekeniyse, kripto para madenciliği olduğu söylenebilir. Özellikle meslek grupları açısından da ele alındığında, kripto para madenciliğinin revaçta olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bitcoin başta olmak üzere Etherium vb. sanal paralarla bu meslek grubu ortaya çıkmıştır.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Özel yazılımların ve donanımların olduğu cihazlarda, karmakarışık problemler çözülerek kripto para transferleri onaylanır. Bu işlem sonucundaysa, yeni üretimi gerçekleşen kripto parayla ödüllendirme yapılır. Kripto para madenciliği mesleğini, bilgisayarı ve interneti olan herkesin yapabileceğini söyleyebiliriz. Cüzdanların kendi aralarında gerçekleştirdikleri transferler, genellikle blok zincirlerinde onay almadan işlem havuzlarında yer alıyor. İşlemlerin birleştirilmesi sonucunda bloklar meydana geliyor. Ağlarla bağlantı kurulan cihazlar doğrulanıp, onay alması sonucunda blok zinciri üzerinde yer almaya başlıyor. Kripto para madenciliği hususu da tam olarak bu işlemleri yerine getiriyor. Transferleri doğruladıktan sonra onaylayıp arkasından blok zincirinde kopya olarak saklıyor.

Kripto para birimlerinde tüm ihtimaller gözetilerek madencilik hususu ele alınır. Madencilik onay almadığı ve doğrulanmadığında kesinlikle transfer işlemleri gerçekleştirilemez. Kripto paraların her birinin kendine ait farklı madencilik yoğunlukları ve türleri bulunuyor. Kripto paraların türleri, yazımları ve kullanmış oldukları yazılımlar madenciliği doğrudan etkiliyor.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliğinin gerçekleşmesinde çok sayıda etken bulunuyor. Etkenleri kısaca şöyle açıklayabiliriz:

ASIC Madenciliği

Hem bireysel hem de güçlü madencilik çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Application-Specific Integrated Circuits açılımıyla dikkat çeken ASIC madencilikte, kripto para üretimi diğerlerine nazaran fazladır. ASIC madenciliğin bu avantajının yanında tek olumsuz tarafıysa, ekonomik dengeleri sağlayamaması diyebiliriz. O nedenle kripto para dünyası tarafından ASIC madenciliği dışlanmıştır. Kripto para birimlerindeki madencilik ekonomisini olumsuz etkileyen ASIC’in yasaklanması dahi gündemdedir…

GPU Madenciliği

Kripto para madenciliği uygulamaları arasında en fazla bilinip tercih edilense, GPU olduğunu söyleyebiliriz. Tercih edilmesindeki ana sebep, yatırım maliyetinin çok düşük olmasıdır. Aynı zamanda GPU madenciliğinin verimi de çok yüksek diyebiliriz. Bulut madenciliğiyle ilgili hizmetler veren kişiler ve firmalar genellikle GPU donanımlarını kullanıyor. GPU donanımlarının elde edilmesi de firmalar ve kişiler açısından uygun maliyetli olduğu söylenebilir.

CPU Madenciliği

Çok eski madencilik yöntemi olarak CPU’u tabir edebiliriz. CPU madenciliği, yüksek işlemciye sahip masaüstü bilgisayarlarda kolaylıkla yapılabilir. Popüler olmasındaki nedense bu özellikle bağlantılıdır. Madencilik alanında kendini geliştirmek isteyenler için CPU’nun önemli fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para madenciliği sektörüne yeni gireceklerin özellikle CPU’u tercih etmesini öneriyoruz. Çünkü CPU madenciliği için gerekenler sadece birkaç program ile 1 adet bilgisayardır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir