Havuz Suyu Analizleri 

Toplumun kullanımına açık olan ve ticari bir faaliyet gösteren havuzlara, havuz suyu analizleri ile her ay zorunlu bir şekilde kontrol edilmesi sağlanır. Bunun yanında, şahısların kendilerine ait olan havuzlarda da gerekli analizlerin yapılması gerekir. Yaptırılan havuz suyu analizlerinin sonuçlarına bakılarak havuz sularının temiz olup olmadığı kolaylık öğrenilir.

havuz suyu analizleri

Havuz suyu analizleri sürecinde uygulanmakta olan kimyasal tahliller, profesyonel havuz firmaları ve havuz kullanıcıları aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Kişilerin yapmış oldukları tahliller serbest ve toplam klor ölçümü ile daha sınırlı bir şekilde gerçekleştirilir. Profesyonel firmaların yapmış oldukları tahlillerde ise toplam alkalinite, amonyum, nitrit, alüminyum, bakır, siyanürik asit ve toplam sertlik gibi pek çok faktörün öğrenilmesi sağlanır.

Havuz Suyu Analizi Nasıl Gerçekleştirilir?

Dikkat edilmesi gereken nokta ise, şahısların tek başlarına yapamayacakları testleri profesyonel firmalardan destek alarak yaptırmaları gerekir. Sağlık Bakanlığının belirtmekte olduğu yönetmeliklere uygun olarak, test laboratuvarlarının birtakım koşulları yerine getirmeleri gerekir. Havuz suyu analizleri laboratuvar ortamında gerçekleştirilemez. Bazı testlerin havuzun yer aldığı alanda ve uygun cihaz ve araçlar yardımıyla yapılması önemlidir.

Bunun yanında, havuzun bulunmuş olduğu il dışında bir yerde bulunan laboratuvar tahlil yaptıramaz. Havuzun yer aldığı kısımda yapılması beklenen testler ise toplam klor, serbest klor ve PH ölçümü gibi tahlillerden oluşur. Bu tahlillerin uygulanması aşamasında hazır kitlerin kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Havuz Suyunu Etkileyen Unsurlar

Havuz suları insanların ve çeşitli dış faktörlerin etkisinde normalden fazla kaldığı durumlarda virüs ve bakterilerin oluşumu gerçekleşir. Bu sorunlara neden olan en önemli unsurlar ise su içerisinde bulunan klor ve PH değerinin olması gereken sınırın altında kalmasıdır. Havuz suyu analizleri ile gerekli olan numuneler alınarak yapılan incelemeler sonucunda klor ve PH değerlerinin artması için gerekli olan kimyasallar ile havuz suyunun desteklenmesi sağlanır.

Havuz suyu analizleri yapılmasında insanlardan ve dış çevreden oluşan çeşitli zararlı unsurların nedeni öğrenilerek gerekli işlemlerin yapılması sağlanır. Böylelikle sağlık açısından herhangi bir tehdit oluşmadan havuz suyunun kalitesinin korunması gerçekleşmiş olur. Detaylı bilgi almak için https://www.analizistek.com/havuz-suyu-analizleri  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir