Kekemelik Hakkında Bazı Bilgiler

Kekemelik bazı insanlar da yaşanan konuşma rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Genelde kişi konuşma esnasında bazı takılma ve duraksama gibi durumlar yaşar. Çok derin bir problem olan bu kekemelik aslında tedavi edilebilir. Özellikle çocuklarda daha sık karşımıza çıkan kekeme rahatsızlığı nasıl geçer? Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza bu konuya dair bilgiler verdik.

kekeme
kekeme

Kekemelik Nasıl Geçer?

Özellikle çocuklarda daha sık görülen bu rahatsızlığı aslında tedavi edilebilen bir yöntem vardır. Ünlü bir araştırmacının geliştirdiği shaping tekniği ile kekemelik son bulabiliyor. Takılmalar bu teknik sayesinde kontrol altına alınıyor. İlk gece takılmaları sona eriyor. Eğer bu teknik ile çalışmaya sürekli olarak azim ile devam edilirse kekemelikten kurtulmak mümkündür.

kekemelik
kekemelik

Kekemeliğin en bilinen belirtilerinden biri hece ve kelime tekrarlarıdır. Yine ses uzatmaları abartılı yüz ve vücut hareketleri, kaş kaldırma, göz kapatma veya kırpma gibi durumlardır. Kekeme kişiler genelde duraksamalı  şekilde nefes alır. Ayrıca konuşmaktan kaçınırlar. Unutmayın kekemelik psikolojik bir hastalık değildir. Bir konuşma bozukluğu rahatsızlığıdır Uzmanlara mutlaka danışılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir