Cildin Nem Dengesini Koruyarak Yüzünüze Işıltı Katabilirsiniz

Özellikle soğuk havalarda cildin kuruması ile ciltte birçok problem yaşanabiliyor. Bu soğuk havanın etkisiyle ciltte kızarıklıklar, çok kuruluk sonucu çatlamalar, pullanmalar ve hatta lekelenmeler olabilir. Cildin susuz kalmasıyla, cilt yaşlanması hızlanabilir ve yüzdeki ışıltı kaybolabilir. Bu nemsizlik ve kurumanın ciltte bıraktığı etkiler bazen daha hızlı onarılabilirken, bazen de uzun vadede onarılamayabilir.

cilt
cilt

Mesela nemsiz kalan bir cildin kurumasıyla lekelenmeye daha açık hale gelmesi gibi… Hal böyle olunca, cildin nem dengesini korumak için tedbir almak hayli önem kazanıyor. Tabii bu öneriler, ciddi bir cilt problemi olmayanlar için. Çünkü ciddi cilt problemleri için tavsiyemiz ancak dermatoloğa görünmeniz yönünde olabilir ve bu tür problemleri cilt bakımıyla gidermeniz mümkün olmayabilir.

Cildi Nemlendirecek Kolay Öneriler

Cildi nemlendirmek için en başta tavsiye edeceğimiz yol, tabii ki bol su tüketimi olacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almadığınız takdirde geçici çözümler cildinizin sağlığına çok fazla etki etmez. Banyo yaparken ılık suyu tercih etmeniz gerektiği de bu tavsiyeler arasında…

cilt bakımı
cilt bakımı

Yine sağlıklı besinler almanız, bol sebze meyve tüketimi, bilhassa C ve A vitamini alacağınız besinler cildinizin ihtiyaçlarını karşılama konusunda mühim. C vitamini hem cilde nem verip hem de gençleşmesine destek olurken, A vitamini cildin suyu hapsetmesi için gereklidir.

Cildinize dışarıdan takviye yapmak için nemlendiricilerin kullanımı da bir diğer tavsiyemiz. Fakat bu nemlendiricilerin paraben ve parfüm içermeyeni, ayrıca cilt tipinize uygun olanı tercih edilmeli.

Cildinizin nem dengesi ve ışıltısı için yapılacak birçok şey var. Ama bu saydıklarımız cilt sağlığı ve nemi için en önemlileri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir