Kardeş Sevgisi ve Bilinci Çocuklara Nasıl Aşılanır?

Çocuklar genellikle ailenin tek çocuğu olmak isterler. Özellikle de ilk doğan çocuklar kardeş gibi kavramlara çok sıcak ve pozitif yaklaşmazlar. Bu sebepten dolayı çocukların duygusal olarak kötü hissetmemeleri ve bir diğer kardeş ile ilgili sevgi dolu olması için ebeveynlere büyük bir rol düşmektedir.

Çocuklarınız konuşabileceğiniz ve konuştuklarınızı anlayabilecek bir yaşta ise hamilelik ortaya çıktıktan ve kesinleştikten sonra çocuğunuza bu durumu izah etmeye başlamanız gerekiyor. Konuşma sırasında onun her zaman değerli olacağını ancak artık bir de kardeşe sahip olacağını belirtmelisiniz.

kardeş olmak
kardeş olmak

Çocukların en fazla sıkıntı yaşayacağı sorunlardan biri ise paylaşım sorunu olacak. Kendi odasını kardeşi ile paylaşmak zorunda kalabilecek olan çocuklar bu konuda sıkıntı yaşayabilir ve kendilerini gergin hissedebilirler. Bu noktada çocuğunuzun artık bir ağabey ya da abla olduğunu ona anlatmanız gerekiyor. Böylelikle çocuğunuz sorumluluk almayı öğrenecek ve kardeşini sevmeye başlayacaktır.

Sabırlı Olun ve Zamana Yayın

Kardeş sevgisinin çocuklara sağlıklı bir şekilde aşılanabilmesi için onlara, dünyaya yeni gelecek kardeşinin iyi bir oyun arkadaşı olacağından da bahsedebilirsiniz. Bu durumda çocuğunuz kardeşini aynı zamanda bir arkadaşı olarak da görmeye başlayacaktır.

kardeş sevgisi
kardeş sevgisi

Her ne kadar çabalarsanız çabalayın, ilk dönemlerde bu konunun sizi biraz zorlayabileceğini unutmayın. Çocukların kardeş sevgisine alışabilmesi için onlara biraz zaman tanınması gerektiği gerçeğini asla aklınızdan çıkartmayın ve sabırlı olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir