Kabızlıktan Nasıl Korunurum?

Kabızlık ne yazık ki birçok insanın korkulu rüyası haline gelmiş bir rahatsızlık. Bir sindirim sorunu olan kabızlık kimisinde oldukça ciddi boyutlarda olabiliyor. Çağın en büyük problemlerinden kabızlık hakkında siz değerli okuyucucular için bazı bilgiler paylaşmak istedik.

kabızlık
kabızlık

Büyük sıkıntılara sebebiyet veren ve sağlıksal bir problem olan kabızlık sindirim ve boşaltım sisteminin düzensiz çalışması ile ilgili.  Dolayısıyla yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkiler. Peki kabızlıktan nasıl korunabiliriz?

Kabızlığı Besinlerle Önleyin

Genelde kişiye verdiği şişkinlik hissi nedeni ile büyük sorunlara neden olan bu sorunu yaşayanlara ilk önerimiz mutlaka bol bol meyve ve sebze tüketmeniz. Lifli gıda tüketmeye özen göstermelisiniz. Kayısı, bal, elma, reçeller ve kuru meyveler kabızlığın en iyi çareleri arasında yer alır.

kabızlık nasıl geçer
kabızlık nasıl geçer

Yani bunlar kabızlığa engel olan besinlerden bazılarıdır. Kendi kendinize alabileceğiniz bu önlemler dışında kepekli ve siyah ekmek tercih etmelisiniz.  En önemli nokta bol bol su tüketmenizdir. Eğer isterseniz alternatif bitki çaylarından da düzenli olarak tüketebilirsiniz. Fakat uzun sürerse mutlaka bir uzman doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir