İngilizce Mülakatta En Çok Sorulan Sorular

Mülakat Nedir?

Yıllar süren eğitim aşamasından sonra iş hayatına atılınan ilk günden itibaren, kariyer hayatınız süresince fazlasıyla duyacağınız başlıca kelimelerden bir tanesi mülakattır. Mülakat, genel anlamda işe girişte ön bilettir. Eğer mülakat süreci boyunca başarılı bir izlenim bırakır ve sonraki aşamaya geçilirse hem kariyer hayatı hem de rakipsel açıdan bir-sıfır önde başlanmış olacaktır.

ingilizce mülakatta en çok sorulan sorular

Ingilizce Mülakata Nasıl Hazırlanır?

Ingilizce Mülakatlar, Türkçe Mülakatlardan fazla bir farkı olmayan, benzer içerikli sorulan sorulduğu görüşmelerdir. Bundan ötürü, Ingilizce Mülakatlara vereceğiniz cevaplar Türkçe Mülakatlar ile benzerlik gösterir.

İngilizce Mülakatlara hazırlanırken sorulabilecek soruları düşünür ve kendiniz için bazı cevaplar üretebilirsiniz. Bu hazırlığın sayesinde, mülakat sürecini daha kolay ve hızlı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bir İngilizce Mülakatta En Çok Sorulan 5 Soru

1. Tell Me About Yourself,

Türkçe karşılığı ‘Bana Kendinizden Bahsedin’ olan, İngilizce mülakatların vazgeçilmezi olan bu soru karşısında yapılması gereken ilk şey kendiniz hakkında konuşmanız olacaktır. Ama burada dikkat edilmesi gereken ilk şey, tıpkı Türkçe mülakatlarda olduğu gibi kendinizden doğru ve dürüst bir şekilde bahsetmeniz olacaktır.

2. Tell Us About Your Education,

Bize Eğitimlerinizden Bahsedin” olarak çevrilen bu soru, sizin lise eğitiminizden tutun doktora eğitiminize kadar nerelerde ve nasıl bir eğitim aldığınızı öğrenmek istedikleri ikinci baraj sorudur. Mülakat sırasında işverene ilk okuldan bu zamana kadar yaptığınız her şeyi anlatmak zorunda değilsiniz, yalnızca başvurduğunuz sektörle veya iş ile ilgili detayları anlatmanız yeterli olacaktır.

3. What Are Your Strengths,

Mülakatı yapan kişi, Türkçesi ‘Güçlü Yönleriz Nelerdir’ olan bu soru ile sizin tüm olumlu yönlerinizi bilmek istiyordur. Ama buradaki en önemli nokta, anlatacağınız özellikleriniz ile iş verenin istekleri ve alım yapılacak işle ilgili aradıkları özelliklerin uyuşması gerekmektedir. Genel anlamda iş mülakatlarına bakıldığında en çok sevilen özellikler şunlardır:

-To Be Punctual, Dakik Olmak

-To Keep Your Cool, Her Durumda Soğukkanlılığını Korumak

-To Be A Team Player, Takım Arkadaşlarıyla Birlikte İyi Çalışmak

4. What Are your Weaknesses,

İş mülakatının sizin için en zor, karşı taraf içinde en önemli olan bu soru ile sizin kötü olduğunuz yönlerinizin yanı sıra bu zayıf yönlerinizin farkında olup olmadığınızı ve düzeltmek için nasıl bir yöntem izlediğinizi öğrenmeye çalışırlar. Buradaki asıl amaç ise kendinizi tanıyıp tanıyamamanızdır.

5. What Kind Of Salary Do You Expect,

Genelde mülakatların sonunda sorulan bu soru ile sizin bu şirketten ne kadar para kazanmayı beklediğinizi soruyorlar. Bu yüzden cevap verirken hem iş veren için hem de kendiniz için makul bir ücret söylemelisiniz. Ayrıca iş mülakatına girmeden önce gireceğiniz iş için verilen ortalama maaşı araştırmanız faydanıza olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir