En Çok Kazandıran Meslekler

Dünyada ve ülkemizde bazı meslek gruplarının elde ettiği kazançlar oldukça fazla. Bu nedenle aileler çocuklarının meslek seçimlerinde titiz hareket ediyor. Güzel bir gelecek için belirli meslek gruplarına yönelerek iyi maaşlar kazanabilmek mümkün. Yazımızın devamında en çok kazandıran meslekler hakkında bilgiler vereceğiz.

en çok para kazandıran mesleskler

Mali Müşavirler

Mali müşavirlik mesleği zorlu bir süreç sonunda elde edilebiliyor. Üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra çeşitli sınavlara girilmekte, sonrasında 3 yıllık bir staj dönemi başlamaktadır. Yeminli mali müşavirlik ruhsatı alındığında kişiler kendi ofislerini açabilir. Kendi işini kuran mali müşavirlerin kazancı sahip olunan mükellef sayısına göre değişim gösterebilir. Şirketlere bağlı çalışan mali müşavirler en az 7 bin TL maaş alırlar.

Hava Trafik Kontrolörleri

Uçuşların güvenli bir şekilde yapılabilmesi adına hava trafiğini koordine eden kişilere hava trafik kontrolörü adı verilir. Uçaklar arasında mesafeler takip edilmeli, rotalar mercek altına alınmalıdır. En ufak hatanın sonucu ağır sonuçlar ortaya çıkabilir. Stres yükü fazla bir iş dalı olduğu söylenebilir. Bu işi yapanların aylık maaşları 9 bin TL’den başlıyor.

Pilotlar

Pilot adayları zorlu eğitimlerden geçerek meslek sahibi olabilirler. Eğitimlere yapılan masraflar oldukça yüksek. Ancak her pilot adayı bu masrafı bir yatırım olarak görüyor. Çünkü pilotların maaşı 30.000 bin TL’den başlıyor.

Uzman Doktorlar

Doktorluk mesleği de zor kazanımlarla elde edilen meslekler arasında. Uzun bir eğitim süreci ve girilen sınavlardan sonra doktor olunabiliyor. Uzman doktorların maaşları aylık 10 bin TL’nin üstüne çıkıyor.

Avukatlar

En çok kazandıran meslekler arasında avukatlığı es geçmek olmaz. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra meslek hayatına atılan avukatlar, kendi hukuk bürolarını kurabilecekleri gibi şirket avukatı olarak da çalışabiliyorlar. Kazançları aylık 10 bin TL’nin üstüne çıkabiliyor.

Yazılım Mühendisleri

Teknolojinin gelişmesiyle yazılım mühendislerine daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Yazılım mühendisleri aylık 10 bin TL maaş alabiliyor. İleri seviye yazılımcılarda bu rakam çok daha yüksek.

Finans Direktörleri

Şirketlerin finansal yapısını yöneten finans direktörleri aylık 12 bin TL’nin üstünde maaş alabiliyor.

Satış Pazarlama Direktörleri

Satış Pazarlama direktörleri de finans direktörleri gibi aylık 12 bin TL’yi geçen maaşlara sahip.

Genel Müdürler

Çalışılan şirketin yapısına göre genel müdürlerin aldıkları maaşlar birbirinden farklı olabiliyor. Turizm sektöründe bir genel müdürün en azından 10 bin TL maaşla işe başladığını söyleyebiliriz.

CEO

Bir şirketi bütünüyle yöneten kişiye CEO adı verilir. CEO; küçük ölçekli şirketlerde 25-30 bin TL, orta ölçekli şirketlerde 50-60 bin TL, büyük ölçekli şirketlerde ise 100 bin TL’yi aşan maaşlara sahiptir. Bu nedenle CEO’ları en çok kazandıran meslekler arasında gösterebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir