Fitness Nedir? Nasıl Yapılır?

Fit ve formda bir vücuda sahip olmak, hemen hemen herkesin istediği en büyük arzulardan birisidir. Her ne kadar böyle estetik bir vücut için en temel şart, dengele beslenme olsa da vücudun şekillendirilmesi için dengeli beslenmenin yanı sıra mutlaka egzersiz yapılmalıdır.

Fitness Nedir?

Fiziksel olarak uygunluk ve ‘Sağlıklı ve formda olmak’ anlamında olan Fitness, birden çok egzersize dayalı bir spordur. Fitness’ın asıl amacı, diğer sporlardan farklı olarak kasların aletli veya aletsiz olarak çalıştırılmasıyla sıkılaştırarak güçlendirilmesidir.

Fitness, genel itibariyle bütün sporların temelini oluşturmaktadır. Çünkü hangi spor yapılırsa yapılsın her spor dalında profesyonel olarak spora başlanmadan önce vücudun hazırlanması için sporcu, fitness döneminden geçmektedir.

Fitness Nasıl Yapılır?

Tüm antreman programlarında olduğu gibi Fitness antremanları da kişinin vücuduna, yaşına ve cinsiyetine göre özel olarak belirlenir. Başvuracağınız uzman bir spor eğitmeni tarafından sizin için uygun aletli veya aletsiz bir egzersiz programı oluşturabilir. Genel olarak dayanıklılık ve koordinasyon artırma amacı güden Fitness, yürüyüş, koşu, yüzme, ağırlık kaldırma gibi vücut şekillendirme ve dayanıklılık artırma üzerine kurulu egzersizlerin genel bir birleşimidir.

Kan dolaşımını artıran kardiyo egzersizleri, fitnessin temel yapı taşı olan yağ yakımını hızlandırma üzerine kuruludur. Ağırlıkla yapılan egzersizler ise, belirli ve bölgesel kasların çalışmasını sağlayarak kasların gelişimden sorumludur. Bu sayede ağırlıklar sayesinde vücut kaslarına şekil vermeyi hedefler.

Fitness Yapmanın Faydaları

-Vücudun kan basıncını düzenler

-Yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltır

-Terleme ile biriken toksin maddelerin ve fazla suyu vücut dışına verir

-Vücuttaki fazla yağın ve ödemin atılmasını sağlar

-Uykunun daha düzenli ve verimli olmasını sağlar

-Duruş bozukluklarının önüne geçilmesini sağlar

-Kemik ve kas sistemini güçlendirir

Aşırı veya Bilinçsiz Fitness Yapmanın Zararları

-Hızlı kilo kaybıyla vücudun kemikleşmesi

-Ağır egzersizlerin yarattığı geçici veya kalıcı kas hasarları

-Bel fıtığına

-Bağ yırtılmalarına

-Uzun egzersizler yapılması durumunda tansiyon düşmeleri

Fitness Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersiz programına başlamadan, ilk olarak sporun yaratabileceği riskleri öğrenmek gereklidir. Fitness yaparken giyilecek kıyafetin ve ayakkabının rahat olmasına dikkat edilmelidir. Ağırlık egzersizlerinde ya da kardiyolarda verilen egzersiz programının, yorulmasanız dahi asla üzerine çıkılmamalıdır. Sakatlanmamak için antreman ya da egzersizlerden önce mutlaka vücudu egzersize hazırlayacak ısınma hareketleri yapılmalıdır. Ayrıca fitness yapmaya yeni başlanıyorsa, hafif bir antreman ile başlanmalı ve zamanla ağırlıklar ve egzersizler artırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir