İkinci El Araca Kredi Çıkar Mı?

Eğer bir otomobil almak istiyorsanız fakat geliriniz istediğiniz aracın tamamını almaya uygun değilse bunun için alternatif yollar bulabilirsiniz. Bunlar; otomobilin tüm parasını biriktirene kadar çalışmak, bir tanıdığınızdan borç almak ya da kredi çekmekten oluşur. Para biriktirmek biraz zaman alacağı için hayalinizi ertelemiş olabilirsiniz.

Bir yakınınızdan borç aldığınızda da aynı şekilde ödemek için uzun bir vakte ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu vakit harcadığınız paraya, gelirinizle doğrudan ilgilidir. Neticede dostunuza taksit taksit ödeyemezsiniz. Bu birçok sorun oluşturur. Diğer yol ise krediyle araba almaktır. Bilinenin aksine sadece sıfır arabalar için değil ikinci el araç için de kredi çıkmaktadır.

İkinci El Araç Kredisi Nedir?

Nasıl ki sıfır araçlar için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekiyorsa aynı şartlar ikinci el araç kredisi çekmek için de gereklidir. Bankalar için gerekli koşullar yerine getirildiğinde de ikinci el araç kredisi almak mümkündür. Bu şartlarını öğrendikten sonra ilk yapacağınız şey mutlaka banka araştırması olmalıdır.

Tıpkı konut kredileri gibi taşıt kredilerinin faizleri de bankadan bankaya farklılık göstermektedir. En ucuz faizi yakalamak için bankalar arası görüşme ayarlamalı ve mevsimi de faizlerin en düşük olduğu döneme ayarlamalısınız.

İkinci El Araç Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç kredisi için dikkat etmeniz gereken nokta aracın kaç senelik olduğudur. Buna araç kredisi yaş sınırı adı verilmiştir. Genel olarak bankalar 5 yaşından daha küçük araçlara kredi vermeyi uygun buluyorlar. Bazı bankalarda ise bu sınır 10 yaşına kadar çıkabilmektedir. Fakat aracın yaşı arttıkça uygulanan faiz oranları da artıyor.

İkinci el araç kredisi almadan önce mutlaka bir uzmandan hasar tespiti için ekspertiz raporu alınmalıdır. Bu rapor sayesinde aracın geçmişinde yaşadığı her şeyi, kaza durumunu ve tüm parçaları hakkında tüm ince ayrıntılarına kadar öğrenebilirsiniz. Bu sayede aracınızı iyi tanıyarak bilmediğiniz bir durumla karşılaşmamış olursunuz. Vergi borcu, köprü geçiş cezasını da kontrol ettikten sonra aracı satan kişiden temiz kağıdı talep etmelisiniz. Satıcı ve alıcı arasında noter onaylı sözleşme hazırlanması ve taraflarca imzalanması da tüm işlemlerin sorunsuz gerçekleşmesinde yarar sağlar.

Sıradaki adım, satın alınacak aracın daha önceden yazılan bir cezası olup olmadığını öğrenmektir. İrdelemek isteseniz vergi borcunu ya da trafik cezasını da değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir