Haşimato Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Haşimato hastalığı, tiroid bezinin işleyişiyle orantılı olarak gelişen bir hastalıktır. Tiroid bezi, insan vücudunda yer alan bir endokrin bezi olduğundan, işleyişinin normal seyrinde gerçekleşmemesi pek çok hastalığa neden olur. Tiroid bezi ise konum olarak boynun alt kısmında bulunur. Kelebek şekline benzeyen bu endokrin bezi, tiroid hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu hormon, vücudun enerji dengesinin sağlanmasından vücut ısısının ayarlanmasına kadar onlarca göreve sahiptir. Bu nedenle tiroid hormonunun zarar görmesi, vücudun pek çok yerinde anormalleşmenin görülmesine yol açar.

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato hastalığı, tiroid bezinin hasar görüp tiroid hormonunun yeteri kadar salgılanmamasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık ilk olarak 1912 yılında Japon bilim insanı Akira Haşimato tarafından keşfedilir. Otoimmün bir hastalık tipi olan haşimato hastalığı, bağışıklık sisteminin sağlıklı hücrelerin işleyişini bozmaya yönelik aktiviteleri sonucuyla gelişir.

Haşimato hastalığı bulunan bir kişinin bağışıklık sistemi normal olarak çalışmadığından tiroid bezine hasar vermeye yönelik antikorlar üretilir. Bu antikorlar; anti-tiroglobulin ve anti-TPO antikorlarıdır. Haşimato hastalığına sahip kişilerin kan sonuçlarında bu antikor tipleriyle yoğun olarak karşılaşılır. Haşimato hastalığı belirtileri pek çok hastalık tipine de benzer olduğundan hastalık teşhisi için kan vermek en uygun yöntem olacaktır.

Haşimato Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Haşimato hastalığı, kendine özgü belirtiler gösteren bir hastalık değildir. Bu nedenle kişi, vücudunda karşılaştığı belirtilere göre kendince çözümler üretmemelidir. Bu hastalık, belirtilerinden kaynaklı olarak başka hastalıklarla karıştırabildiği için en yakın sürede uzman bir hekim tarafından kontrolden geçilmelidir. Haşimato hastalığı bulunan kişilerde ortaya çıkan genel belirtiler ise şu şekildedir:

 • Hızlı bir şekilde kilo alma
 • Sindirim sistemi bozuklukları
 • Seste değişim
 • Yorgunluk hali
 • Üşüme
 • Cilt kuruluğu
 • Gerginlik
 • Depresyon gibi psikolojik problemler
 • Konsantrasyon eksikliği

Bu belirtilerin yanında kadın hastalarda adet düzensizliği de yaşanabilmektedir. Ayrıca haşimato hastalığı ilk safhaların ardından; karında, akciğerde ve kalp zarında su birikimine neden olur. Bu belirtiler kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğinden en yakın sürede hekim kontrolüne başvurulmalıdır.

Haşimato Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Haşimato hastalığı temel olarak tiroid hormonunun yetersiz veya hiç salgılanmaması durumunda tiroid yetmezliği nedeniyle ortaya çıkar. Ancak tiroid hormonunun yetersiz salgılanmasının ardında ise bağışıklık sisteminin bozulması yer alır. Bağışıklık sisteminin bozulmasıyla vücutta belli antikorlar üretilir ve bu antikorlar tiroid bezine bağlanarak tiroid bezinin yapısını bozar. Yapısı bozulan tiroid bezi ilerleyen safhalarda tamamen işlevsiz hale gelir.

Haşimato hastalığı, bazı genel sebeplerle de ortaya çıkabilir. Bu sebepler başlıca şu şekildedir:

 • Sigara kullanımı
 • Hamile kadınlar
 • Genetik olarak haşimato hastalığı bulunan kişiler

Ayrıca haşimato hastalığı, görülme sıklığı açısından en çok kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Buna hamileliğin veya birden fazla düşük yapılan gebeliklerin de etkisi vardır. Her yaşta görülebilen haşimato hastalığı genç ve orta yaş gruplarındaki kişilerde daha çok karşılaşılmaktadır.

Haşimato Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Haşimato hastalığı kesin bir tedavisi bulunan bir hastalık değildir. Çünkü hastalığın ortaya çıkmasındaki temel neden bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırması olduğundan bu anormal aktivite engellenemez. Bu nedenle ancak tiroid bezini taklit edebilecek ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçları kişi ömrünün sonuna kadar kullanmalıdır. Aksi takdirde haşimato hastalığı etkileri tekrar şiddetlenerek kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemeye devam eder.

Haşimato hastalığının tedavisinde ise genel olarak ilaç tedavisi tercih edilir. İlaç tedavisine ek olarak ise kişi dengeli ve düzenli beslenmeyle de hastalığın etkilerini en aza indirebilir. Ayrıca egzersiz yapmak da haşimato hastalığı tedavisinde oldukça etkilidir. Bu nedenle haşimato hastalığı teşhisi konulan kişi, diyetisyen kontrolünde uygun besinler ve egzersiz programıyla hayat kalitesini en iyi hale getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir