Kablo Geri Dönüşüm Hattı

Kablo; elektrik ve elektronik alanlarda kullanılan, üzeri yalıtkan olan bir madde ile kaplanmış içine bir ya da birden fazla metalik iletkenlerin yerleştirilmesi ile oluşan enerji akımını taşıma ürünü olarak tarifi edile bilinir.

Geçmiş zamanlarda kablo ayrıştırma yöntemleri olarak kablonun dış yüzeyindeki plastik malzeme yakılarak ayrıştırma yapılmaktaydı. Bu şekilde olduğu için hava ve çevre kirliliğine yol açıyor ve kullanılan plastik malzemenin de tekrar kullanılmasına engel oluyordu. Bu durum daha sonra çevre kanunları ile yasaklanmış bulunmaktadır.

Geri dönüşüm; kablo geri dönüşüm hattı ile farklı bir boyut kazanmış ve bir çok sektörde atık haline gelen kablolar geri kazanılır. Bu şekilde hem iş gücü hem ekonomik anlamda bütçe dostu olarak kablo geri dönüşüm hattı kullanılmakta. Zararlı yok ediş şekilleri çevre kanunları tarafından yasaklandı ve kablo geri dönüşüm hattı ile insan sağlı açısından da kazandırdıkları büyük önem taşımaktadır.

Yeni Nesil Sistem Kablo Ayrıştırma

Artık yeni nesil kullanılan sistemlerde, kablo atıkları toplanır ve ayrıştırılır ardından öğütülerek özgül ağırlık, sertlik, hacim ve magnetik etkilenme gibi özelliklerine göre ayırma sistemi kullanılarak bakır, pvc, pe, hdpe, gümüş, alüminyum gibi yeniden kullanılabilecek ürünlere dönüştürülmesi sağlanmaktadır.

Bu şekilde kablo geri dönüşüm hattı sayesinde atıklar ekonomiye tekrar kazandırılır ve aynı zamanda uygulanan proses sebebi ile hava ve çevre kirliliği oranı düşürülmesi hedeflenir. Büyük oranda da başarılı olur.

Kablo geri dönüşüm hattı ile elde edilen pvc, pe, hdpe gibi yurtiçi ve yurtdışı geri dönüşüm tesislerinde üretimi gerçekleşerek ortaya bu ürünler çıkar. Ambalaj malzemeleri, su kaydırağı, çocuk oyun sahası, elektrik direği, oyuncak, kablo, otomotiv sanayi, çeşitli evsel araç ve gereçler gibi bir çok plastik esaslı olarak mamul veya yarı mamul şeklinde tekrardan piyasaya kazandırılarak kullanımı sağlanır.

Kablo geri dönüşüm hattı işlemi gerçekleşen gümüş, bakır ve alüminyum ise bakırdan imal edilen bütün mamullerde tekrardan kullanılabilir.

Ana Malzeme Tercihi Bakır

Genel olarak elektrik kabloların içinde ise ana malzeme olarak bakır metali kullanılır. Aynı zamanda iletken metal olarak kullanılan diğer metaller ise alüminyum ya da gümüş olabilmektedir.

Geçmiş zamanlarda alüminyum iletkenler 1970’li yıllarda daha ekonomik olması sebebi ile yaygın olarak kullanım alanları içinde yerini alıyordu. Aynı ölçüde akımı taşıması için alüminyum kabloların bakır ile aralarında 1/2 çap daha büyüklük olmasını gerektirir, dolayısı ile yer problemi olan kullanım alanlarında bakır kablo tercih edilir.

Bakır; iletken olarak kullanılır ve alüminyum, gümüş metal tellerin etrafını saran plastik ise yüksek miktarlarda olduğu düşünüldüğünde ekonomik değeri olan bir malzemedir. Bu malzemeler genelde poli propilen içermekte olup geri dönüşümü mümkün olmaktadır.

Geri Dönüşümü Sağlanamayan Kablolar ve Çevreye Olan Zararları

Milyonlarca metre kablo hurda haline gelerek doğaya bırakılmaktadır. Her yıl müteahhitler, otomobil geri dönüşüm işi yapanlar, üretim yapan firmalar gibi kaynaklar ile ayrıştırılması zor olan ve zaman alıcı kablo atığı toprak altına gömerek imha ederler.

Geri Dönüşümü Mümkün Olan Kablolar Nelerdir?

Büyük oranda geri dönüşümü mümkün olunduğu bilinen kablo çeşitleri şu şekilde sıralanması mümkündür.

· Ev gereçlerinden elde edilen kablolar.
· ACSR (çelik özlü alüminyum iletken) alüminyum kablo
· CNE Kablo (Bakır ve Alüminyum)
· Kurşun ve Bakır Kablo
· PVC Parlak Kablo
· Kalaylı Kablo
· Parlak Kablo
· SWA Kalaylı Kablo
· SWA Parlak Kablo
· Yüksek Kalite Kablo
· Düşük Kalite Kablo
​​​​· Kuru Poli Kablo
· Kurşun ve Alüminyum Kablo
· Pamuk Örgülü Kablo
· Pirinçten Yapılmış Tel Kablo

Ürün için https://www.inanplastics.com/kablo-geri-donusum-hatti tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir