Findeks Kredi Notu Nedir? Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankalar nakit ihtiyacını karşılamada en önemli yardımcılarımızdan bir tanesi. Bankaların sunduğu kredi teklifleri ile birlikte ev ya da otomobil gibi yüksek meblağlı malları taksit ile alma imkânı yakalıyoruz.

İnsanların hangi miktarda kredi çekeceğini ve ne kadar güvenilir olduğunu belirlemek adına bir sistem kurulmuştur. Kişinin tüm finansal geçmişinin ortak bir kuruluşta değerlendirilmesi ile bir not elde edilir ve bu not kredi notu olarak isimlendirilmektedir.

Ülkemizde kredi notları Findeks isimli kuruluş tarafından belirlenmektedir. Her banka ya da kurum kendi puan sistemini oluşturmuştur. Fakat herkes tarafından geçerli olan not Findeks tarafından oluşturulan nottur.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks tarafından hesaplanan kredi notunu kendi imkânlarınız ile hesaplamanız çok mümkün değil. Notunuzu öğrenmek istiyorsanız başvurunuzu yaparak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Ancak kredi notunuzu öğrenirken bu notun nasıl hesaplandığını bilmekte fayda var.

Findeks Kredi Notu

Kredi notunu hesaplarken 5 farklı parametre yer alır. Findeks kredi notu hesaplaması yaparken bu parametrelere, farklı oranlarda dikkat ederek hesaplamaları gerçekleştirir. Kredi notunun hesaplanması sırasında dikkat edilen parametreler;

  • Kredi ödeme alışkanlıkları,
  • Mevcut kredi ve hesap borcu durumu,
  • Yeni alınan krediler,
  • Kredi kullanma yoğunluğu,
  • Diğer faktörler, olarak sıralanmaktadır.

Belirlenen bu parametreler nota aynı oranda katkı sağlamaz. Kredi ödeme alışkanlıkları %35, mevcut kredi ve hesap borcu %35, yeni alınan krediler %11, kredi kullanma yoğunluğu %10 ve diğer faktörler %9 olarak katkı sağlamaktadır.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

İhtiyacınız olan krediyi çekebilmeniz için olması gereken kredi notunu söylemek çok kolay değil. Bankaların talep ettikleri not seviyeleri değişkenlik gösterebiliyor. Bazı bankalar düşük kredi notu olan kişilere yüksek faizle kredi vermeyi tercih ederken bazı bankalar kredi notları iyi düzeyde olan kişilere düşük faizlerle kredi sunarak geri ödemelerde sorunsuz bir süreç geçirmeyi tercih ediyor.

Kredi notunuz 1 ila 1900 arasında değişen bir sayı ile ifade edilmektedir. 1 ile 699 arasında değişen bir nota sahipseniz en riskli bölümde yer alıyorsunuz demektir. 700 ile 1099 arasında ise orta riskli kısımdasınız.

1100 ile 1499 arasında yer alan kişilerdenseniz az riskli sınıfta yer alırsınız ve kredi taleplerinizde çok büyük sorunlar yaşamazsınız. 1500 ile 1699 arası iyi, 1700 ile 1900 arası da çok iyi olarak nitelendirilmektedir.

Sahip olduğunuz kredi notu eğer yüksekse çok daha rahat bir şekilde kredi çekme şansınız olacaktır. Bu da yatırımlarınızı daha rahat bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir