Epidural Doğumun Aşamaları Nelerdir?

Doğum ağrısının iki nedeni bulunur. Bunlar; fonksiyonel ve duygusal nedenlerdir. Duygusal ağrıların önemli sebebi korku ile birlikte bilgi yetersizliğidir. Korku sonucunda ağrılarda artma görülür. Fonksiyonel nedeninde ise rahim kasılmaları ve rahim kanalının açılması görülür. Bebeğin aşağı inmesi ile birlikte beyne ağrı sinyali gider. Anne adayı düzenli ağrı yaşamaya başlar.

epidural anestezi
epidural anestezi

Ağrısız Doğumun Aşamaları Nelerdir?

Günümüz şartlarında bebek sahibi olmak isteyenler şanslıdır. Epidural doğum sayesinde anne adayları ağrısız doğum yapabiliyor. Bu yöntem sezaryen ve normal doğum esnasında sıklıkla kullanılmakta. Ağrısız doğum öncesinde anestezi uzmanı anne adayını bilgilendirir. İlk olarak annenin sırtı steril bir sıvı ile silinir. Sıvı oda sıcaklığında olduğu için anneye soğuk gelebilir.

Ağrısız doğumun ikinci aşamasında ise anneye cilt altı iğne yapılır. Bu iğneler şeker hastalarının kullandığı iğneler gibi olup küçüktür. İğne sırasında anne adayı acı hissetmez. Üçüncü aşamadaysa; epidural alana kateter takılır. Kateter işlemi iğne yardımıyla yapılır ve ilaç verilir. Bu uygulama doğum bitene dek devam eder ve annenin ağrısı geçince çıkarılır.

epidural doğum
epidural doğum

Tansiyon düşüklüğünde, akli dengesi yerinde olmayanlarda ve beyin tümörü olan kişilerde uygulanmaz. Doğum sancılarını gideren iyi bir tekniktir. Annenin bilinci açık olduğu için doğuma katılır ve ameliyat sırasında bebeğini hemen kucağına alır. Genel anesteziye göre riski azdır. Psikolojik olarak rahatlar ve kas spazmı oluşmaz. Doğum sırasında yorgunluk yaşanmayacağı için anne adayı hemen bebeğini besleyebilir. Yapılan uygulama sonrası hemen yürüyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir