Boyun Fıtığı Nedir

Ülkemizde en yaygın görülen meslek hastalıklarından birisi boyun fıtığıdır.  Boyun fıtığı kola gelen sinire ve omuriliğe baskı yapılması sonucu oluşan hastalık olup, birçok zaman insanı zorlayan bir hastalıktır. Hastalığın nedeni incelendiğinde öncelikli olarak duruş ve oturuş pozisyonu gelir. Trafik kazalarında olan yaralanmalarda hastalığa neden olan etkenlerdir.

boyun fıtığı
boyun fıtığı

Boyun fıtığı teşhisi konmuş hastaların tedavilerinde öncelikli olarak fizik tedavi uygulanmalıdır. Boyun fıtığı hastalığının tedavisinde yapılacak fizik tedavi yüzde 85 oranında fayda sağlayacaktır. Fizik tedavi yetersiz kalıyor ise cerrahi yöntemler uygulanmalıdır. Gelişen modern tedavi şekilleri ile yapılacak ameliyat işlemi kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.  Ameliyat sonrası hasta normal yaşantısına yaklaşık 15 gün sonra dönmektedir.

Boyun Fıtığına Karşı Önemler

Boyunda oluşan fıtığın büyümemesi de çok önemlidir. Bunun için insanlar kesinlikle boyun çıtlatmamalıdır. Aksi haldefıtığın büyümesine neden olabilir.   Ani kuvvet kayıpları fıtığın büyümesine neden olduğu gibi boyun bölgesinde kireçlenmeye de neden olur. Bazı insanlar oluşan boyun ağrıları için doktor tavsiyesi olmadan boyunduruk kullanmaktalar.  Doktor izni olmadan boyunduruk kullanmak son derece yanlıştır.

fıtık
fıtık

Boyun fıtığı yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken masa başında çalışıyorsanız mutlak olarak uzun süre boynunuzu eğik tutmamanızdır. İş yerinde ya da evde kullandığınız bilgisayar karşısında bilgisayar ekranınız göz seviyenize gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Günlük yaşamınızda yürürken dik yürümeye özen gösterin. Aynı zamanda boyun kaslarını güçlendiren egzersizler yapmalısınız.  Fıtığın engellenmesinde yapılması gereken bir diğer yöntem ise yüzmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir