Elektriksiz Serinleticilerin Günümüzdeki Yeri

Elektriksiz serinleticiler son dönemlerde en çok ismi duyulan ancak ne olduğu çok fazla bilinmeyen bu teknoloji aletleri ülkemize çok yaygın kullanıma sahiptir. Bunu gerçekleştiren Stanford Üniversitesi bilimcileri kullandığı benzersiz yöntem ile bunu başardı. Yapılan sistem mantığı klima sistemine bağlı boru üzerinden geçen su elektriğe hiçbir şekilde ihtiyaç duymadan sudaki fazla ısıyı yaymak sureti ile soğutuyor.

serinlemek
serinlemek

Bu yöntem sayesinde suyun sıcaklığı ortamdaki hava sıcaklığının 3 ile 5 santigrat derece altına düşürmeyi başarıyor. Oluşan bu durum elektrik kullanımını da azaltmış olur.  Ülkemizdeki serinleticilerin en başında gelen klima cihazları elektrikli bir sisteme sahip olduğu için kullanıcıları ve sahip olma düşüncesinde olan insanlar bu sistemi alırken elektrik faturasını ne kadar geleceğini düşünürler.

Elektriksiz Serinleticilerin Kullanım Amacı

Geçmişten günümüze kullanımı çok yoğun olan serinleticiler insan yaşam için çok önemlidir.  Geliştirilen elektriksiz serinleticilerin insanların hizmete sunulması ile ilgili yapılan çalıştırılmaları aralıksız devam ediyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda insanların yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde soğutma sistemine taleplerinin ilerleyen 10 kat daha fazla olacağı açıklandı.

serinlik
serinlik

Etkin soğutma yöntemleri araştırıldığında dünyada panellerin yine veri merkezlerinin oluşturacak bu sistem ile soğutulması hedeflerin bir diğeri olmuştur.  Dünyada güneş enerjisi verimli yapılan incelemelerde Japonya’nın üstün olduğu açıklandı. Elektrik soğutma sistemi bina soğutmak için kullanılan elektriği yüzde 21 azaltılması olarak algılanır. Elektriksiz soğutucular ile ilgili önümüzdeki günler bilimsel araştırmaların daha ilerlemiş derece de olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir