Egzersiz Sonrası Yemek için Güçlü ve Lezzetli 5 Atıştırmalık

Öncelikle, spor salonuna gitmeden önce çok aç olmamanız gerekir, çünkü boş mideyle düzenli olarak egzersiz yapmak, kas kaybına neden olur. En azından meyve ve yoğurt veya yulaf ezmesi ile meyveler kombinasyonu gibi hafif bir şeyler yemeniz veya içmeniz gerekir. Egzersiz yaptıktan sonra, kaybedilen glikojeni yenilemek önemlidir ve proteinleri ve karbonhidratları birleştiren gıdalar yiyip içerek bunu yapabilirsiniz. İşte egzersiz sonrası direncinizi yükseltecek 6 yiyecek önerisi:

egzersiz
egzersiz
  • Muz: Çok terledikten sonra potasyum seviyeleri düşecektir. Muz, vücudunuzun glikojen deposunu yeniden inşa etmeye, hasar görmüş kasları geri yüklemeye ve bol miktarda potasyum vermeye yardımcı olacaktır.
  • Kurutulmuş meyve ve kuruyemiş: Karbonhidratların ve proteinlerin mükemmel kombinasyonu olan meyve ve fıstık, hızlı bir şekilde kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanızı sağlar. Kurutulmuş meyvelerdeki şekerler ve kuruyemişlerdeki sağlıklı yağlar enerji seviyenizi yükseltir. Ekstra lezzet için karışıma biraz yoğurt ilave edebilirsiniz.
  • Yaban mersini: Küçük olabilirler, ancak yaban mersini harika bir K ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca antioksidan özelliklere sahiptirler ve sindirmeyi ve hatta kilo vermeyi desteklerler. Egzersizden sonra bir avuç kadar yaban mersini yemek, enerji kaybınızı takviye eder.
egzersiz sonrası beslenme
egzersiz sonrası beslenme
  • Çok tahıllı ekmek ve yumurta: Çok tahıllı ekmek, ihtiyacınız olan karbonhidratları verirken sindirimi kolaylaştırır. Yumurta, D vitaminin yanı sıra fantastik bir protein kaynağıdır. Her ikisi birden hem sağlıklı hem tokluk hissi veren direnç yükselticilerdir.
  • Vişne suyu: Antrenman sonrası içilecek vişne suyu kas hasarını gidermek için yardımcı olacaktır, çünkü antioksidanlarla doludur. Bununla birlikte, konsantre yapılmayan markaları seçtiğinizden ve doğal olarak vişnede bulunan antosiyaninleri ve flavonoidleri içeren taze meyve suları tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir