Diyet Yaparken Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Uzun süre boyunca diyet yapmanız gerekiyorsa ve bu sürece girmeye karar verdiyseniz kendinizi büyük bir stres altında hissedebilirsiniz. Stres arttıkça ise diyette başarısız olma riskiniz de artmaya başlar. Diyet yaparken dikkat edebileceğiniz ufak tefek noktalar sayesinde ise stresinizi azaltabilirsiniz.

Diyet döneminde kendinizi stres ve baskı altında hissediyorsanız abur cubur yeme fikri size her zaman daha cazip gelebilir. Aklınıza yemek yemek geldiği zaman ıhlamur, tarçın ya da papatyadan hazırlayabileceğiniz bir bitki çayı içmeyi deneyebilirsiniz.

diyet
diyet

B vitaminlerinin ise diyette mutlaka alınması gereklidir. B vitamini alımına dikkat ettiğiniz takdirde serotonin ve dopamini vücudunuzda yeterli miktarda vermiş olursunuz. Bu durum ruh sağlığınızı ve dengenizi korumanıza yardımcı olur. Ayrıca ceviz, badem, sebze, yumurta ve tahıl ürünlerini de tüketerek stres oranınızı azaltabilirsiniz.

Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Laktik asit sağlayabilen süt, ayran ve yoğurdu da mutlaka diyet programınızda bulundurmanız gerekiyor. C vitamini de diyet listesinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, limon, portakal ve kivi gibi gıdalar C vitamini kaynağıdır.

stres
stres

Diyette stres ile başa çıkmak istiyorsanız kahve tüketimini de sınırlamanız gerekiyor. Ayrıca asitli gıdalar, tatlı gıdalar ve stresli ortamlardan da uzak durmanız gerekiyor. Bir süre boyunca yeni bir yaşam düzenine alışmalı ve sizi strese sokan ortamlardan ya da kişilerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir