Dekorasyonda Rengi Doğru Kullanın 

Doğru bir dekorasyon için her bir detayın üzerinde durulması gerekmektedir. Yapılacak olan en ufak bir yanlış, istenilen sonuçların elde edilmesinin önüne geçilmiş olur. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise rengin seçiminin doğru yapılması.

renk
renk

Ana Renkler

Kırmızı, turuncu, mavi, sarı, yeşil, mor ve lacivert bilindiği üzere renk skalası içerisinde yer alır. Bunların 3 tanesi ana renk iken 4 tanesi ise ara renktir. Kırmızı, sarı ve mavi ana renk iken diğerleri ara renktir.

Ara Renkler

Ana renklerin birbirleri ile karıştırılması sonrasında ortaya çıkan renkler ise ara renkler olarak tanımlanır. Örneğin mavi ve kırmızı birleştirildiği zaman mor ortaya çıkar. Morun kırmızısı fazla koyulursa erguvan elde edilirken mavisi çok fazla koyulursa lacivert ortaya çıkacaktır. Dekorasyonda ana renklerin yanı sıra ara renkler ile aradaki yumuşak geçiş sağlanmış olur.

Kontrast Renkler

Bilindiği üzere zıt renkler birbirini tamamlamaktadır. Bu renkler beraber dikkatli bir şekilde kullanıldığı takdirde bulunulan alan çok daha geniş bir görünüme erişmiş olacaktır. Yalnızca siyah beyaz değil aynı zamanda yeşil kırmızı gibi renkler de kullanılabilir.

renk kullanımı
renk kullanımı

Sıcak ve Soğuk Renkler

Renklerin insanların üzerindeki etkilerine göre sıcak ya da soğuk olarak tanımlanıyor. Soğuk renkler kişilerde sakinlik hissi uyandırırken sıcak renkler ise enerji ve canlılık hissi verir. Dolayısıyla bir alanda insanlar kendilerini nasıl hissetmek istiyorlarsa, ona göre en uygun renkleri seçerek kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir