Ayakta Durmak ve Yürümenin Sağlıklı Yaşam İçin Önemi

Bel kemiğimiz uzun bir iptir. Bunu ortasından geçen bir ipliğin başınızın üstünden çekilerek gerildiğini hayal edin. Bütün vücudun dik durmasını, gerilimde kalmasını sağlar.

Aynı zamanda bu sayede kendinizi daha hafif ve çevik hissedersiniz midenizi içeriye çekin, kaba etlerinizi basın göğsünüzüz çıkarın. Omuzlar geride gevşek dursun, omuz eklemleri böylece aşağıya doğru çekilsin. Çene altı yere paralel olarak baş vücuda uygun şekilde dik dursun. Yerden bir şey alacağınız zaman bir ayağı hafifçe öbürünün üstüne getirerek, kaba etleri içeriye çekip çömelin. İyi duruş ve hareket vücuda destek olan kasları güçlendirir ve bu alış kanlılıklar sayesinde bütün kaslarınız sağlam olur. Sağlıklı olur. Asıl önemlisi vücut yapınız tam yerinde olur.

yürüyüş
yürüyüş

Yürümek…

Günlük yürüyüşünüze başlamadan önce vücudunuzun gereken bir şekilde olup olmadığını kontrol edin. Ayak bunlarının daima öne bakmasına dikkat edin. Kollarınızı gevşek bırakınız. Yürüyorken kollarınız vücudunuzun ritmine tabi olarak uymasına dikkat edin. Sallanmalarına izin verin. Yürüyorken hareketinizi kalçalardan değil de bacak üstlerinden almalısınız. Yürüyorken ağır ağır ve derin soluk alıp verin. Dörde kadar sayarak soluk alıp verin. Yine dörde kadar sayarak soluk verin.

yürüyüş yapmak
yürüyüş yapmak

Bayır yukarı ve bayır aşağı giderken, merdiven çıkıp inerken sırtı düz tutun. Bacak üstü kaslarınızı kullanarak, vücudunuzun yukarı kalkmasını ve aşağıya inmesini sağlayın. Kaba etlerinizi geriye çıkararak öne doğru eğilmeyin.

Sağlıklı spor sağlıklı yaşamanın incelikleri…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir