Zamak Alaşımlarının Özellikleri

Birçok endüstri için önemli bir malzeme türü olan zamak; çinko alaşımından elde edilmiş özel bir bileşendir. Üstün özellikleri ve farklı kullanım alanları vardır. Eskiden MAZAK olarak isimlendirilen Zamak, ana metal olarak çinko, alaşım elementleri olarak alüminyum, magnezyum ve bakır olan alaşımların genel bir ailesi olarak ifade edilebilir. Korozyon direnci son derece yüksektir. Bu izden Zamak alaşımlarının vazgeçilmez elementlerinden birisi alüminyumdur. 

Zamak Alaşımları Kullanım Alanları

Zamak kelimesinde Z çinkoyu, A alüminyumu, MA magnezyumu, K bakırı ifade eder. Fermuar, banyo armatürleri, kilitler, aletler, olta makaraları, tavan vantilatörleri, vb. pek çok farklı alanda kullanılabilir. En çok otomotiv sektöründe ihtiyaç duyulur. Diğer yaygın kullanım alanları ise ayna çerçeveler, sıhhi tesisat armatürleri, karıştırıcılar, vb. ürünlerdir. Zamak, basınçlı dökümde popüler bir bileşendir. Şoklara, aşınmaya ve korozyona karşı direnci, yüksek doğruluğu, ekonomik fiyatları ve güvenilir olma özelliği ile birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. 

Zamak Alaşım Çeşitleri

En yaygın kullanılan zamak alaşımı Zamak 3’tür. Bunun yanında Zamak 2, Zamak 5 ve Zamak 7’de ticari olarak kullanılan çeşitlerindendir. Bu alaşımlar yayın olarak döküm ürünü olarak lanse edilmektedir.

  • Zamak 2: Kompozisyon Zamak 3 ile aynıdır, gücü %20 arttırmak için %3 bakır eklenir, bu da fiyatı artırır. Zamak 2, tüm Zamak alaşımları arasında en yüksek çekme mukavemetine, sertliğe ve sürünme performansına sahiptir. Zamanla mukavemetini ve sertliğini diğer alaşımlardan daha iyi korur; ancak daha kırılgan hale gelir, büzülür ve daha az elastiktir. Zamak 2 kolayca dökülür, kaplanır ve işlenir. 
  • Zamak 3: Zamak serisi için standart, Zamak alaşımları için temel bileşime sahiptir (%96 çinko, %4 alüminyum). Mükemmel dökülebilirlik ve uzun vadeli boyutsal stabiliteye sahiptir. Zamak 3 ayrıca kaplama ve boyama için mükemmel bitirme özellikleri sunar. 
  • Zamak 5: Zamak 3 ile aynı bileşim, gücü yaklaşık %10, sertliği ve korozyon direncini artırmak için %1 bakır eklenir.
  • Zamak 7: Özellikle ince duvarlı dökümler üretirken faydalı olan akışkanlığı artırmak için Zamak 3’ten daha az magnezyum içeriği mevcuttur. Taneler arası korozyonu azaltmak için az miktarda nikel eklenir.

Zamak ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.berkzamakdokum.com/zamak-nedir adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir