Sosyal Medya Nasıl Açılır?

Sosyal medya, günümüzde insanların vazgeçemediği, her yaştan insanın içinde bir şekilde bulunduğu, yeniçağın çocuklarının küçük yaşlarda tanıştığı, gençlerin zaten içinde olduğu, yaşlıların ise hayretle öğrenmek istedikleri bir mecradır. Sosyal medyanın kitlesini bu kadar uzun yazabilmek toplumda uzanabildiği yerleri görmek açısından bize bir bilgi niteliğinde oluyor. Sosyal medya akla gelebilecek her türlü bilgiyi, hobiyi, düşünceyi, eylemi veya farklı görüşü bir arada tutan yeri geldiğinde bunlardan bir topluluk oluşturan ve fikirleri bir araya gelmesini sağlayan yerdir. Sosyal medyanın oluşumunda birçok uygulama vardır. Bu uygulamalarda yapılan paylaşımlar, takip edilen hesaplar, bildirilen görüşler ve dayanışma isteği ile yapılmış gönderiler insanları bir etkileşim içinde tutar. Aslında birbirini hiç görmemiş insanlar dünyanın bir ucundan diğer ucuna birbiriyle iletişim kurabilme imkanına erişmiştir. Bu anlamda sosyal medya insanlara katkı sağlamaktadır.

Bir diğer faydası ise herhangi bir sosyal destek gerektiren konularda; sokak hayvanlarına mama yardımı, çevreyi korumak adına yapılan eylemlerin imza toplama kampanyaları veya yardıma ihtiyacı olan kişilerin sesini duyurmasında yardımcı olmak gibi örnek verebileceğimiz türden eylemleri duyurmak adına çok katkı sağladığı görülmektedir. Kısa sürede birçok insana ulaşabilme imkanı sunan bu mecranın gücünü iyi kullanmak insanları yanlışa sürüklememek gerekmektedir. Bu mecranın gücü iyi niyetler bazında fayda sağlarken, kötü niyetlere rastladığında farklı amaçlar güden kimselerin de emellerine ulaşmasında maalesef büyük rol oynamaktadır.

Kurulan hesapların bir görüş doğrultusunda açılması, herhangi bir şekilde şahsa ait bir bilgi bulunmadan anonim hesapların varlığı, insanları bir link ile tuzağa düşürme veya kişilerin kişisel bilgilerini izinsiz erişim ve kullanma gibi karşılaşabileceğimiz olumsuz durumlarda mevcuttur. Bunlardan korunmak adına güvenilir gelmeyen şahıs, anonim, kuruluş hesaplarına itibar etmemek önemlidir. Sosyal medya kullanırken her mesaj isteğinde gelen herhangi bir bilgimizin olmadığı linklere girmek, gönderiler veya güvenilirliğinden emin olunmayan sitelere girişte kimlik bilgisi, cep telefonu numarası veya e posta adresi yazmak gibi yanlışlara düşmemek gerekmektedir. Bu konuda dikkat edildiği her bilgini herkesle paylaşılmadığı ve güvenilir olduğundan emin olunan siteler kullanmak tercih edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Nasıl Açılır?

Birçok uygulaması bulun sosyal medyanın açılmasında ilk önce bir iletişim bilgi istenmektedir. Bu hem kullanılan uygulamadaki  hesaba girişte hem de bu uygulamanın herhangi bir iletişim gerektiren konularında kişiye ulaşılmasını sağlamak amaçlı kişilerden e posta adresiyle sosyal medya açma işlemi başlamaktadır. Daha sonrasında bir uygulama seçerek hangi uygulamadan bir hesap oluşturmanız gerektiğini belirlemeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz uygulama sizden hangi bilgileri istiyorsa girerek onaylandığında size iletişim için yazdığınız e posta adresine bir iletişim kodu gelecektir. Bu iletişim kodunda ki linke veya onaylamak için gösterilen butona vb. şeylere tıklayarak hesabın erişimini açmış olursunuz. Hesabınıza girildiğinde hesabın açılan kişi adına oluşturulan profil hesabını doğru bir şekilde doldurmak ilk yapılacak iştir. Daha sonrasında hesabın sahibine ait bir profil fotoğraf seçilip profile koymak kişinin arkadaşları, akrabaları veya diğer iletişime gireceği kişiler tarafından tanınmasını sağlayacaktır. Daha sonrasında yapılacak iş ise kişinin arkadaşlarını, akrabalarına bu hesaptan istek yollayıp onlarla iletişime geçmesidir. Daha sonrasında eğer uygulama hangi sosyal faaliyet uygulaması ise o faaliyet adına gönderide bulunmak, arkadaşlarına gönderiler atarak iletişimde bulunmak keyfine kalmış sosyalliği arttıracak etkileşimlerdir. Daha sonrasında açılan sosyal medya hesabı kullanılmaya hazır olacaktır.

Hangi Uygulamalar Popüler?

Günümüzde popüler olan çoğunlukla insanların ilk tercihleri ve her gün bu uygulamalarda vakit geçirdikleri uygulamalardan bir kaçı şöyledir; instagram, twitter, youtube, whatsApp, facebook, tinder gibi arkadaşlık siteleri çok tutulan neredeyse arkadaşlıkların bu hesaplardan bağ kuvvetlendirdiği ve yeni arkadaşlıklar edindiği günlük kullanılan ve neredeyse hayatımızda önemli yer kaplayan uygulamalardır. Bu uygulamalarda yine hesap kullanmak adına oluşturulacak işlemler yukarıda bahsettiğim gibi ilk olarak bir e posta adresi ve uygulamaların kaydol veya üye ol butonlarında tıkladığınızda karşınıza çıkacak boşlukları doğru ve düzgün bir şekilde doldurmaktır. Daha sonrasında artık sosyalleşebilir, dünya gündeminde ses getiren neredeyse her yaştan insanın içinde bulunduğu mecranın bir üyeside siz olmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir