Sosyal Medya Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyanın birçok zararlı hususu olsa da gelişen teknoloji ve bu sayede uygulamalarda yapılan güncellemeler ile yenilikler getirilmiş ve çok alanda yarar sağlar bir hal de almıştır.

Pandemi Süreci

Özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde küresel olarak işlerin yürütülebilmesi, insanların iletişimlerinin kopmaması, bankacılık, sağlık ve eğitim gibi konularda en işe yarar alan olmuştur.

Eğitimde Sosyal Medya

Covid-19 sürecinde en çok yararlanılan uzaktan eğitim için kullanılan uygulamalardır. Bu dönemde zoom uygulaması ile öğrenciler ve öğretmenler etkileşime girmiş ve konferanslar düzenlenerek eğitime devam etmişlerdir. Bunun yanı sıra Microsoft Teams uygulaması da aynı şekilde konferanslar ile eğitim yapılmasına olanak sağlamıştır. Bu uygulamaların ücretsiz olması eğitimde kullanılması açısından önemli bir etkendir. Zoom katılımcı sayısı 100 kişi ile sınırlı ilken, Microsoft Teams programında bu sayı 250 kişiye kadar çıkabiliyor. Peki, özellikleri nedir? Bu uygulamalarda sesli ve görüntülü arama yapılabiliyor.

Hem sesli hem de görüntülü konferans görüşmeleri düzenlenebiliyor. Grup olarak veya bireysel olarak mesajlaşma ile görüşme yapılabiliyor. Ödevler verilebiliyor ve bu ödevler kontrol amaçlı öğretmenlere gönderilebiliyor. Öğretmenler ders verirken, ekran paylaşımı, video paylaşımı, fotoğraf ve slayt paylaşımı yapabiliyor. Ders programları düzenlenebiliyor. En önemlisi ise öğrencilerden geri dönüt alabiliyor. Böylelikle öğrencinin anlatılan konular ile ilgili sorularını cevaplayarak hem konunun algılanmasını hem de cevaplar ile pekiştirilmesi sağlanmış oluyor. Bu uygulamalara olan rağbetten sonra daha fazla bu özellik geliştirilmiş ve birçok uygulama güncellenmiştir. Facebook da bu düzene ayak uydurarak Facebook ve instagram için Messenger Rooms özelliği getirildi. Bu özellik sayesinde yine konferanslar düzenlenip, bilgi alışverişi yapılabiliyor.

Messenger Rooms güncellemesi 50 kişi ile sınırlıdır, fakat günümüzde neredeyse herkesin bir sosyal medya hesabı bulunduğu için kolay bir etkileşim sağlanıyor. Ulaşılabilirlik açısından kullanışlı bir özelliktir. Bunların dışında sosyal medya üzerinden kurulan sayfa ve gruplarda ulaşılması amaçlanan konu ile ilgili bilgilendirme yapılabiliyor. Fotoğraf, belge ve video gibi unsurlar ile paylaşım yapılabiliyor. Son ve güzel bir güncelleme ile bu uygulamalar sayesinde canlı yayınlar da yapılabiliyor. Bu sayede aktif bir katılım ile bilgiler paylaşılabiliyor. Aynı zamanda özellikle YouTube uygulamasında okullar veya dersler ile ilgili kanallar açılarak video paylaşımı gerçekleştirebiliyor. Yine bu video paylaşımlarının yanı sıra YouTube uygulaması ile canlı yayında anlatım yapmanız mümkün oluyor.

Kendinizin Eğitmeni Olun

Sosyal Medya üzerinden eğitim yapmak mümkün olsa da kontrol noktasında eğitmenler zorlanabilir. Bu sebeple sağlıklı bir eğitim için bir noktada kendinizin eğitmeni olabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden dersi kaydedebilir ve daha sonra tekrar yaparak pekiştirebilirsiniz. Soru sormaktan çekinmemelisiniz. Konunun anlaşılabilirliği açısından bu önemlidir. Daha küçük yaş grupları için ise velilere büyük iş düşüyor. Sizin yapmanız gereken bu süreçte de evinizde bir eğitim alanı oluşturmak olacaktır. Bu sayede çocuk işin ciddiyetini kavrayarak dikkat dağınıklığı yaşamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir