Sıva Ve Sıva Teli Kullanım Alanları

Bir inşaatın bittiğine işaret eden işlemdir sıva işlemi. Sıva işlemi uygulanma nedeni, ilk bakışta estetik görüntü gibi düşünülse de binayı dış faktörlerden korumak konusunda da çok önemli bir rol oynar. Estetik nedenler sıva çeşitleri oluşturmuş olsa da, sıvanın içerisine katılacak yapı kimyasallar dış faktörlere karşı daha sağlam olmasını sağlar.

Özellikle dış sıva, binanın derisidir ve binayı iklim koşullarından ve başka etmenlerden korur. Bu yüzden duvar tipine göre bir sıva yaptırılmalıdır.

Sıvalar içlerindeki malzemeye göre kaba sıva, perlitli sıva, alçı sıva, ince sıva diye ayrılırken yapılış biçimine göre püskürtme ya da serpme sıva diye çeşitlenir. Kum ve bağlayıcı ile yapılırsa kireç harcı, temditli harç, takviyeli harç ve çimento harcı diye adlandırılır.

Sıva Rutubet Konusunda Belirleyici

Duvarlarda oluşan rutubet dış sıvanın ya da dış kaplamanın su emme özelliği ile alakalıdır. Yani seçilen dış sıva çeşidi ya da duvar malzeme cinsi ileride oluşabilecek rutubet ile doğrudan ilgilidir. Örneğin malzemenin su emme özelliği düşük ise, dış kaplamadan sıza rutubet duvar boyunca ilerleme fırsatı bulamadan buhar yoluyla tekrar dışarı atılır. Yine uzun ömürlü ve ısı açısından yararlı bir yaşam için sıva ya da kaplamanın mümkün olduğu kadar elastik olması gerekir.

Sıva İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hızlı priz almaya bağlı olarak oluşan çatlakların oluşmaması için iç hacimlerde sıva yapılan yerin ıslatılması, dış yüzeylerde ise gündüz vakti sıva yapılmaması gerekir. Güneş battıktan sonra akşam saatlerinde dış yüzeylerde sıva yapılması daha doğrudur.
  • 5 derecenin altında 35 derecenin üstünde olan hava sıcaklıklarına karşı özel önlem alınmalıdır.
  • Sıvadaki ani kalınlık değişikliği de sıva çatlaklarının meydana gelmesinin bir başka nedenidir. Bu tip çatlakları engellemek için tuğla derzlerinin tuğla yüzeyine kadar kaba sıva ile doldurulması gerekir. Daha sonra tüm duvar yüzeyine kaba sıva işlemi yapılmalıdır. Kaba sıva işlemi bitmeden asla ince sıva işlemine geçilmemelidir.
  • Sıva ile duvar malzemesi birbiriyle uyumlu çeşitlerden olmalıdır. Örneğin; mineral içerikli bir sıva ile ısı yalıtım değeri yüksek bir duvar malzemesi uyum gösterir.
  • Kolon, kriş gibi birleşim noktalarında ve çatlak oluşma riski olan yerlerde sıva filesi uygulaması yapılmalıdır.
  • Dış sıva uygulaması olabildiğince eksiksiz, yamasız olarak yapılmalıdır.
  • Duvar imalatında yaşanmış problemler varsa tadilat yapıldıktan sonra sıvaya başlanmalıdır.
  • Sıvayı tutma noktasında sorun yaşanıyorsa bu sorunu çözücü katkı maddeleri yardımcı olabilir.
  • Tesisatların tamamlanmış olması ve sıva işlemi sırasında tesisatların zarar görmemesi gerekir.
  • Yüzeylerde metal ya da ağaç gibi yapılar varsa bu bölümler sıva teli ile kaplandıktan sonra sıva yapılmalıdır.

Sıva Teli Nedir?

Rabız Teli ya da bilinen adıyla sıva teli, herhangi bir ek ya da montaj işlemi görmemiş metal levhadır. Ham madde olarak DKP kullanılmaktadır. sıva teli, sıva betona daha iyi tutunsun diye, sıvanın çatlamasını engellemek için özellikle ahşap yüzeyler üzerine uygulanır. Hava filtreleri, oto yan sanayi, yapay kaya ve şelaleler, yürüme platformları, dekorasyon, havalandırma sistemleri kullanıldığı alanlardan bazılarıdır.

Kullanım Amaçları Nelerdir?

Sıva ve zemin çatlamalarına engel olmak
Deprem ya da darbe gibi dış etkenlere karşı sıva ve zemin gücünü yükseltmek
Isı ve ses yalıtımının gücünü yükseltmek
Bazı bölgelerde sıva uygulamasını kolaylaştırmak, sağlamlaştırmak

Tuğla Gerilmelerine Karşı Dayanıklılığı Maksimum Düzeyde Artırır 

Sıva teli, tuğla gerilmelerine karşı dayanıklılığı maksimum düzeyde artırır.

Sıcaklık Değişikliklerinin Vereceği Zararı Önler

Sıva teli, soğuk ya da sıcak havanın olumsuz etkisine karşı sıva ve zeminin direncini yükseltir

Çit Duvarlarının Başka Malzemeyle Birleştiği Noktalar İçin İdeal

Sıva teli, çit duvarlarının başka malzemeyle birleştiği noktalarda yapılacak sıvanın sağlam olması açısından son derece önemli ve faydalıdır.

Ahşap Üzerine Mükemmel Seçim

Ahşap çitlerin üzerine sıva teli döşemek mükemmel sonuç elde etmenizi sağlar. Sıva telinin en yaygın kullanıldığı alanlardan biri olan ahşap zemin üzerine döşeme işlemi son derece faydalıdır.

Ekonomik

Sıva teli, oldukça ekonomik bir ürün olup faydaları düşünüldüğünde mutlaka kullanılması gereken bir üründür. Çok küçük fiyatlarla binanızın ömrünü, dayanıklılığını çok daha yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz. Ürünler hakkında detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. Titiz, özverili, profesyonel çalışma ahlakımızla her zaman hizmet etmeye hazır olduğumu belirtmek isteriz.

Verdiğimiz hizmetten daha fazla bilgi almak için https://www.ceylanlarmetal.com/siva-teli web siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir