Sıklıkla Yapılan Kariyer Hataları

İşe başlayan insanların büyük bir kısmı ağırlıklı olarak yalnızca o dönemdeki çalışma yaşamlarına göre kararlarını veriyorlar. Elindeki işi bitirmek, belirli bir dönemde yüksek performans sergilemek gibi durumların yerine ileriye dönük çalışmalar yapmak; kişileri tahmin ettiklerinden çok daha başarılı bir şekilde etkiliyor.

iş başvurusu

Yalnızca İşyerindeki Arkadaşları ile Görüşmek

İş hayatında en önemli şeylerin başında, çevre sahibi olmak geliyor. Çünkü kurulacak olan sağlıklı ilişkiler, ilerleyen dönemlerde kişilerin iş değiştirmeleri halinde sorun yaşamamaları anlamına gelecek. Fakat birçok kişi sadece kendi işyerinde bulunan arkadaşları ile görüşerek kariyerlerini uzun vadede sekteye uğratabiliyor.

Risk Almaktan Korkuyor Olmak

Söz konusu kariyeri ilerletmek olunca pek çok kişi genel olarak iki seçenek arasında kalıyor. Yöneticiler çoğu zaman yüksek bir potansiyeli bulunan çalışanlarının ne kadar risk alabildiklerini görmek adına onlara seçenekler sunarlar. Risk almaktan korkan kişiler ise ne yazık ki geri planda kalıyor.

Bir Yere Bağlı Kalmak

Sabit bir yerde yaşamak kimileri için avantajken kimileri için dezavantaj olabilecektir. Özellikle büyük şirketler çalışanlarının seminerler ya da belirli dönemlerde farklı bölgelerde etkili çalışmalar yapabilmeleri adına onları diğer şubelerine göndermek isterler. Seyahat engeli olması, kişilerin yerlerinde saymasına sebep olacaktır.

İş Arkadaşlarına Destek Olmamak

Tabi ki bu durum suiistimale çok açık bir konu. Dikkatli olunması gereken şey ise doğru zamanlarda herhangi bir beklenti içerisine girilmeden yardım edilmesi. Kimseye destek olmayan kişiler, ilerleyen dönemlerde de yardım alamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir