Mutfak Perdesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak perdesi seçimi ev dekorasyonunuzu tamamlamak için oldukça fazla önemlidir. Perde bir evin genel görüntüsünü tamamlar ve bazen de bütünüyle değiştirir. Bu nedenle perde seçimi yaparken ölçüsünden kumaşının yapısına kadar dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Peki mutfak perdesi seçimi nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Temizliği Kolay Perdeler Seçilmeli

Mutfak, bir evin belki de en çok kirlenen bölümü olabilir. Pişen yemeklerin kokusu ve yağı etrafı da kirletebilir. Bu kirler zamanla mutfak perdesinin rengini değiştirebilir ve kötü kokulara da neden olabilir.  Bu nedenle kolay temizlenen mutfak perdesi tercih edilmelidir.

Işığı Kolay Alan Perdeler

Genellikle bir evin en dar odalarından biri mutfak olur. Dar mekânları biraz daha geniş ve ferah göstermenin en iyi yolu o mekâna perde seçerken açık renkli perdeler tercih etmektir. Bu yüzden mutfak perdesi seçimi yaparken mutfağı daha ferah gösterecek açık renkli perdeler tercih edilmelidir.

Stor Perde Kurtarıcıdır

Mutfak pencereleri genellikle mutfak tezgahının üst kısmına denk gelir. Tül perde seçimi yaparsanız bu tül perde tezgahın üstünde karışık ve hoş olmayan bir görüntü oluşturabilir. Ayrıca mutfakta stor perde kullanımı da oldukça kullanışlıdır. Bu yüzden mutfak perdesinin stor perde olması tavsiye edilir.

Renk Uyumu Yakalamak

Mutfağın rengini belirleyen en önemli unsur mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolaplarında kullanılan renk mutfağın hâkim rengidir. Tekdüze bir mutfak istemiyorsanız mutfak perdelerinin rengi için dolaplarınızla zıt tonlar tercih edilmelidir.

Yere Değmeyen Perdeler

Eğer mutfak pencereniz mutfak tezgahınızdan uzak bir konumdaysa bu tarz pencereler için yere değmeyen bir perde seçmeniz çok daha iyi olur. Çünkü yere değen perdeler pek de hijyenik sayılmaz. Bu yüzden mutfak perdesinin boyu nasıl olmalı? Sorusuna yerden birkaç parmak yukarda kalacak şekilde ayarlanmalı cevabını verebiliriz.

Zevke Uygun Tasarımlar

Mutfak perdesi seçimini tarzınıza uygun olarak desenli veya dokulu seçebilirsiniz. Bu sayede en çok çalışılan ortamlardan biri olan mutfağınızı kendi zevkinize uygun hâle perdeler aracılığıyla getirerek, mutfakta çalışırken kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir