Metabolizmanızı Hızlandırın ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Verin

Kilo verme konusunda başarılı değilseniz ve bir türlü fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsanız, bu durumun spor ya da beslenme programınızla ilgisi olmayabilir. Özellikle ilerleyen yaş, metabolizma hızını düşüren bir faktördür. Yaşlandıkça metabolizma hızınız doğal olarak yavaşlar; ancak metabolizma hızınızın doğal yollar düşmesi, onu yükselteceğiniz anlamına gelmiyor.

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey metabolizma hızınızdır. Metabolizmanız hızlandığında ise daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verimi gerçekleşir.

metabolizma
metabolizma

Metabolizmanızı Hızlandıran Alışkanlıklar Nelerdir?

Vücudun mekanizması ve biyolojik saat sadece yatma ve kalkma saatleri için değil yemek düzenleri için de akıllı bir sistemdir. Ancak çoğu kişi vücudun bu mekanizmasından habersiz bir şekilde öğünlerini düzenli, belirlenen saatlerde almıyor. Ancak öğünlerinizi her gün aynı saatte almaya çalışırsanız, vücudunuz enerjiyi doğru bir şekilde harcayacaktır. Yemek yeme saati yaklaşıncaya kadar enerjinin çoğu çoktan harcanmış olur.

Düzensiz yemek zamanlarına sahipseniz, vücudunuz enerjiyi kullanmak yerine depo yapar. 3-4 saatte bir yemek yemek vücudunuzdaki tüm enerjiyi kullanmanıza yardımcı olacak ve metabolizmanızı arttıracaktır.

metabolizmanızı hızlandırın
metabolizmanızı hızlandırın

Su tüketimi, metabolizmanın hızlanması için en önemli etkenlerden bir başkasıdır. Yeterli miktarsa su tüketmeyen kişilerde ayrıca, ilerleyen zamanlarda karaciğerlerde yağlanma meydana gelebilir.

Diyet yaparken karbonhidratları almayı ihmal etmeyin. Karbonhidratların azlığı beyin fonksiyonlarını etkileyerek stres yaratır ve stres de metabolizma hızını düşürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir