Kariyer Başlangıcında Yapılmaması Gerekenler

Uzun yıllar boyunca çilesi çekilen eğitim süreci yalnızca iyi bir kariyer elde edebilmek için çekiliyor ancak iş hayatına atılmak da, bir işe tutunabilmek de gözlerini bu dünyaya yeni açmış olan yeni mezunlar için oldukça zordur. Dersler işin yalnızca teorik kısmını oluşturur ve en iyi ihtimalle staj yapılır. “Stajyer olmak” demek işletmede sadece öğrenci konumunda bulunmak ve karar almaktan, komut vermekten, plan yapmaktan, iş tanımından haberdar olmaktan uzak olmak demektir.

kariyer
kariyer

Meslek hayatına atılmak ise sorumluluklar konusunda birilerine hesap vermek, başkalarına hesap sormak, günün planlı, programlı geçmesini sağlamak hatalarda da, başarılarda da sorumluluk kabul etmek anlamına gelir.

Kariyerde Başarı Yakalamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bilginin güç anlamına geldiği dönemlerde bulunuyor olmak, mesleki araştırma yapmayı gerektiriyor. Meslek sahiplerinin oluşturdukları bir yığın forum var. Kitaplarda yazmayan bilgilerin birçoğunu oralarda bulabilir, bölümden arkadaşlar ile iletişim kurarak ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ne işten kaytarın ne de sahip olduğunuzdan çok fazla sorumluluk alın. İlk seçeneğin sonuçları bariz, ikincideyse işi bilmeyene kitlenen angarya işlerle o işletmede olunduğu müddetçe uğraşmak yer alıyor.

kariyer başlangıcı
kariyer başlangıcı

20’li yaşlarda birinin profesyonel bir dil kullanması kolay kolay beklenmez. Ancak bu tip konularda hassas davranıp hızlı bir şekilde tavırları, mizacı çözerseniz hem güven duyulmasını sağlar, hem de bireysel anlamda özgüveni yükseltmiş olursunuz. Aşırı özgüvenli olma hatasına da düşmeyin. Bu kibirli ve göze batan bir davranış olur. Bir yeni mezun bilgileriyle şaşırtmalı ve konusuna hakim ancak pratik yapması gereken biri olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir