Kahve Tiryakilerine İyi Haber: Daha Uzun Yaşayacaksınız!

Yeni bir araştırma, kahve tüketiminin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu çalışma, kahve ve uzun ömür ilişkiyi kıyaslamak için yapılan ilk araştırma değil, ancak kahvenin insan ömrünü nasıl uzattığını saptamak açısından önceki araştırmalardan biraz daha ileri gidiyor.

Bilimsel Kahve Araştırması

Stanford Üniversitesi’ndeki Bağışıklık, Transplantasyon ve Enfeksiyon Enstitüsünün başkanı David Furman’a göre, kahve kalp hastalığının gelişmesine yol açan süreci engelleyebilir.  Furman ve takım arkadaşları zayıf kalp sağlığına yol açan alttaki mekanizmaları saptamaya çalışarak işe başladılar. Stanford-Ellison verilerinden yola çıkan araştırma ekibi, kalp krizi ve felçler için önemli bir risk faktörü olan arteriyel sertliğe bağlı bir gen kümesi tespit ettiler.

kahve içmek
kahve içmek

Bu kümelenme için yüksek düzeyde aktiviteye sahip olan katılımcıların kanları, serbest radikaller tarafından üretilen yüksek seviyede nükleik asit metabolitlerine sahipti. Araştırmacılar, bu metabolitler farelere enjekte edildiğinde, kemirgenlerin kan basıncının yükseldiğini ve sistemik enflamasyonun ortaya çıktığını keşfetti.

Kahve Aklandı

Çalışmadan elde edilen en heyecan verici bulgu, kafeinin metabolitlerin negatif etkilerini azaltabileceği yönündedir. Araştırmacılar katılımcıların kafein alımına baktıklarında daha fazla kafein içenlerde kalp sağlığını bozan gen kümesinde daha düşük aktivite düzeylerine sahip olduklarını gördüler. Araştırmalarda kafein molekülleri ve metabolitleri içeren hücreler incelendiğinde, kafein molekülleri ve metabolitlerin enflamatuar hasarı etkisiz bulundu.

kahve sevenlere müjde
kahve sevenlere müjde

Pek çok insanın içtiği ve içmeyi gerçekten sevdiği kahvenin bir fayda sağlayabileceğinin bir sürpriz olarak değerlendirildiği çalışma “kafein tüketimi ile uzun ömür arasında bir korelâsyon” olduğunu titiz laboratuar deneyleri ile de kanıtlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir