Isırgan Otundan Tekstil Üretimi

Pamuk gibi doğal elyafların ve kaynakların yoğun olarak kullanıldığı ve akrilik, polyester, spandex gibi çevre dostu olmayan kaynakları göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir alternatifler aranıyor. Doğada yaygın bulunan, hızlı büyüyen (Urtica dioica) ısırgan otu liflerinin, geleceğin tekstil malzemesi olduğuna inanılıyor.

ısırgan otu
ısırgan otu

2004’te Floransa merkezli moda evi Corpo Nove, Selfridges’de ısırgan ipli kot pantolonlarını piyasaya sundu. Hollandalı bir moda markası olan Netl, sürdürülebilir tasarımcı Rianne de Witte ile % 75 pamuk ve % 25 ısırgan ipliğinin karışımı olan canlı renkler ve geometrik şekillerdeki giysileri içeren ilk koleksiyon için işbirliği yaptı. 3 yıl önce Alman tasarımcı Gesine Jost, ısırgan ipliğinden oluşan kazak, hırka, t-shirt, etek ve bir ceket sergiledi.

Isırgan Otundan Üretilen İlk Giysi Kullanımı

Yeni, ekolojik açıdan dost canlısı kumaşlar için harika bir alternatif olan ısırgan otu aslında yeni bir kaynak değil. En eski izler, Danimarka’nın Voldtofte kentinde geç Bronz Çağ’da bulunmuş. İskandinavya, Polonya, Almanya, Rusya ve İskoçya’da da kumaş üretimine ilişkin kanıtlar var, aynı zamanda üç ana lif üreten ısırgan otu türünden dolayı, Avrupa dışında Çin ve Japonya’da da vardı. 16. yüzyılda pamuğun gelişiyle ve rakip olarak ipekle ısırgan lifleri, en üst konumlarını kaybetti. Tarih tekerrürden ibaret ve ısırgan otu yeniden keşfediliyor.

ot
ot

Isırgan lifleri doğal havalandırma sağlar, içi hava ile doludur, bu da doğal bir izolasyon oluşturur. Isırgan kumaşından giysiler yaz aylarında serin, kışın ılık tutar. Ancak hepsi bu değil, ısırgan lifleri çok yönlüdür. Hemen her coğrafyada çabucak yetişir. Artı, kenevir gibi, ısırgan otu büyümek için çok daha az su ister. Isırgan lifleri ve iplikleri tedarik etmek ve kullanmak kolaydır, çünkü hem saf hem karışım olarak kullanılabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir