Hamilelikte Sıcak Basması Nedir

Hamilelikte anne adaylarından hormonel değişikler yaşanır.  Hamlelik döneminde görülen sağlık problemlerinden birisi de ateş basması olmuştur. Ateş basması, hastalıktan dolayı oluşan enfeksiyondan kaynaklı ateş basması ile karıştırılmamalıdır. Hamilelik döneminde ateş basması normal görülen bir durumdur. Ancak, ateş basmasında derece yükselmesi var ise bu da enfeksiyona bağlıdır.

Ateş basmaları saniye veya bir iki dakika gibi sürebilir.Gebelik döneminde ateşin yükselmesi karnınızdaki bebeğin durumunu da risk altına atabilir. Hamilelik döneminde ateş basmasının birçok nedeni var. Bu nedenler arasında en sık görülenler ise hormonel nedenler ilk sırada yer alıyor. Ayrıca anne adaylarının gebelik döneminde yaşadığı stres, üzüntü gibi çeşitli duygu değişimleri de sıcak basmasına neden olur.

Hamilelikte Sıcaklık Belirtileri Nelerdir

Oluşan sıcak basmasının verdiği fiziksel ve psikolojik etkiyi dindirmek için yapılması gereken ise öncelikli olarak giyinme konusunda kalın giysilerden kaçınılmalıdır. Çok sıcak ortamlardan uzak durulması gerektiği gibi acılı ve çok baharatlı yiyecekler fazla tüketilmemelidir. Anne adayları kesinlikle alkol tüketiminden kaçmalıdır. Hamilelik döneminde anne adayları düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmalıdır.

Bu davranışlar sıcak basmasını engeller. Hamilelik döneminde sıcak basmasına engel olmak için kullanılabilinecek herhangi bir ilaç yoktur.Anne adayları mümkün olduğu sürece stresten uzak durmalıdır. Gebelik döneminde yaşadığınız sıcak basma şikayetleri normalden çok daha fazla artarsa mümkün olduğun sürece doktora gidilmeli ve yapılan tetkikler değerlendirilmelidir. Dönem dönem oluşan ateş basmaları olumsuzlar riskler taşımaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir