Ameliyatsız Olarak Horlamanın Tedavisi Var mı?

Horlama kişi için olduğu kadar yakın çevresi bakımından da hayatı zorlaştıran ve çekilmez hale getiren bir hatalıktır. Kişinin uyku kalitesini doğrudan etkilediği ve kaliteli bir uykuya olanak vermediği için kişinin tam dinlenmesini ve güne zinde başlamasını engeller. Horlama uyku apnesi ile birleşirse solunum hastalıklarından kalp hastalıklarına kadar birçok olumsuzluk beraberinde gelir. Sitemizden bilgi alan hastalarımızın bu konu ile bize en çok sordukları soru ameliyatsız olarak horlamanın tedavisi var mı şeklindedir.

Kişinin hayat kalitesini ve uyku kalitesini artırarak tekrar sosyal hayata adapte olması adına doğru ve sağlık için gerekli olan solunum alışkanlığı sağlamak ve üst solunum yollarını güçlendirerek yeterli miktarda solunum yapabilmeyi öğretmek başlıca hedefimizdir. Buteyko nefes olarak önceliğimiz budur. Kimi uzmanlar horlamayı yok etmek için ameliyat fikrini ortaya atarken buteyko nefes teknikleri ile horlama yok edilmeye çalışılmakta ve önemli ölçüde başarı sağlanabilmektedir.

Doğru solunum ile horlamanın tedavisi var mı?

Doğru nefes ve doğru solunum bilmediğimiz birçok faydası ile bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu faydalardan bir tanede horlama ve uyku apnesi. Doğru solunum ile horlamanın tedavisi var mı sorusunun cevabı buteyko nefes teknikleri sayesinde evet. Horlama tedavisinde uygulanan yöntemler, burun açma ve yeteri kadar nefes alma tekniklerinin öğrenilmesi ile başlar. Horlamayı ve uyku apnesini hayatından çıkaran bir kişi, daha uzun ve daha kaliteli uyku ile hem daha fazla dinlenme olanağı bulur hem de uykunun insan vücuduna sağladığı yararlardan daha fazla istifade eder. Bu da stres, konsantrasyon bozukluğu ve asosyallik gibi durumlardan insanın kurtulmasını sağlar.

Hayatta karşılaşabileceğimiz birçok olumsuzluk için buteyko nefes teknikleri tedavi aracı olarak kullanılabilir. Bahsettiğimiz horlama ve uyku apnesinindışında, astım, depresyon, aşırı kilolardan kurtulma ve panik atak gibi hastalıklar sayılabilir. Birde kişiye özel yapılan teknikler vardır. Örneğin çocuklar için uygulanan teknikler farklı olurken sporcular için yine farklı buteyko teknikleri kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir