Gözler Kapatıldığında Görülen Renkler Ne İfade Eder?

Gözler sıkıca kapatıldığında veya zifiri karanlık bir odadayken, bazen gözler bir ışık gösterisi zamanının geldiğine karar verir. Bu ışık ve desenler şeklinde oluşan renkler bir sağlık sorununun göstergesi olabilir mi?

Arka Plan Aktivitesi Ne Anlama Geliyor?

Gözlerin uyarılması için ışığa (fotonlara) ihtiyaç duyduğu tamamen bir yanılgıdan ibarettir. Fotonların yokluğunda bile görsel sistemimizdeki nöronlar her zaman aktiftir. Talamus (beynin duyu sinyallerini iletmekten sorumlu kısmı), görsel korteks ve retina, siz uyurken bile açık durumdadır. Bu görsel sistemlerdeki nöronlar sürekli olarak sinyal ve bilgi aktarmaktadır.

Bu sürekli aktiviteye bazen arka plan aktivitesi denir. Işığın yokluğunda trippy görsellerinizden ve ilginç desenlerinizden sorumlu olan bu arka plan etkinliğidir.

Tamamen karanlık bir odada olduğunuzda veya sadece uyumak için gözlerinizi kapattığınızda, görsel sisteminizdeki nöronlar kendiliğinden ortaya çıkar. Bunu yaparken diğer görsel nöronları aktive edebilir. Birlikte hareket eden bu nöronlar, bu ilginç ve tuhaf görsel etkilere neden olabiliyor. Görülen etkilerin renkleri, süresi, sıklığı ve türü nöronların görsel sistemin hangi bölümünde hareket ettiğine bağlı olarak değişecektir.

Fosten Nedir?

Yıldızları görmek olarak da nitelendirebilen meydana gelebilecek ir yaygın bir fosfen; en çok burnunuzu sildikten, yoğun kahkahalardan, hapşırmadan, şiddetli öksürükten, kafaya bir darbeden veya çok hızlı ayağa kalktıktan hemen sonra görülür. Ayrıca bu fosfenler, spontan aktivitenin aksine genellikle mekanik veya metabolikstimülasyonun sonucudur.

Düşük kan basıncı, düşük oksijenlenme veya glikoz eksikliği metabolikstimülasyonun en yaygın nedenleridir. Bazı ilaçlar aynı zamanda görsel sistemin çeşitli derecelerde metabolik uyarımı da tetikleyebilir.

Yapay Olarak İndüklenmiş Fosfenler

Yapılan bir araştırmaya göre öğrencilerin karanlıkta göz kürelerine nazikçe bastırmaları istenir. Doğru yapıldığında, görüş alanlarının hemen dışında futbol kalesi şeklinde beyaz bir yama görecekleri aşikardır. Aslında görülen şey, göz çukuruna bağlı bir akson demetinin aktif hale gelmesidir.

Bu aksonlar retinadan biraz daha kalındır. Bu nedenle parmağınızın baskısı onları gözünüzün arkasındaki çubuklara ve konilere doğru iter. Bu bir fosfen oluşturur.

İlginç bir deneyim olsa da, yukarıda belirtilen deneyi bir tıp uzmanının yardımı olmadan denemenizi önermiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir