Aspartam Zararlı mıdır?

Aspartam ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcıların sizin için ne kadar kötü olduğu sürekli bir gündem konusu duyuyor olabilirsiniz. Kansere, doğum kusurlarına ve daha birçok soruna neden olduğu ile ilgili görüşler paylaşılıyor.

Aspartam Nedir?

Aspartam, aspartik asitten sentezlenen bir şeker ikamesi veya ‘yapay tatlandırıcı’dır.

Son 30 yılda diyet gazozlarda, şekersiz sakızlarda ve diğer şekersiz ürünlerde kalıcı bir içerik haline geldi. Aspartam 1965 yılında GD Searle & Co’da çalışan kimyager James M. Schlatter tarafından bir ülser önleyici ilaç üzerinde çalışırken keşfedildi. Bir kitapta sayfa çevirmek için (aspartam bulaşmış olan) parmağını yalayan Schlatter, yanlışlıkla onun tatlı tadını keşfetmişti.

1970 yılında piyasada sadece iki yapay tatlandırıcı vardı. Her ikisi de sağlık sorunlarıyla ilişkilendirildikten sonra sonunda yasaklandı. Bu, tam GD Searle şirketi yeni yapay tatlandırıcısını piyasaya sürmeye çalışırken oldu, ancak tartışmasız değildi. Bildirildiğine göre, hayvanlar üzerinde yapılan ilk testler korkunç bir şekilde gelişti. Aspartam karşıtları, maymunların öldüğünü, yavru farelerin beyinlerinde delikler oluştuğunu ve deformasyonlar meydana geldiğini iddia etti. Şirket, bu çalışmalara milyonlarca dolar harcadı ve yeni ürününü yeterli güvenlik kanıtına sahip olduklarını hissedene kadar geliştirdi.

Aspartam Vücut için Zararlı mı?

Aspartam bazı insanları (‘fenilalanin’ amino asidini metabolize edemeyen kişiler) olumsuz etkileyebilse de, 200’den fazla kez titizlikle test edilmiştir. Her biri onu tüketim için güvenli bulmuştur. Yapay tatlandırıcılar ve obezite arasında olası bir bağlantı olduğunu öne süren birkaç yeni çalışma olmasına rağmen, katkı maddeleri ile kilo alımı arasında doğrudan bir bağlantı henüz bulunamadı.

2005 yılında, bir çalışma, 50 ila 69 yaşları arasındaki 500.000’den fazla yetişkini içeren büyük bir verinin sonuçlarını yayınladı. Bu araştırmaya dayanarak, piyasada bulunan herhangi bir yapay tatlandırıcının “insanlarda kanser riski ile ilgili” olduğuna dair “kanıt” olmadığı sonucuna vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir