Diş Eti İltihabını Nasıl Önleriz?

Diş eti iltihabı ağız hastalıklarında belki de en sık görülen durumdur. Oldukça can sıkıcı olan diş eti iltihabı kanama ve ağrının yanında diş kaybına kadar gidecek bir sürecin başlangıcıdır. Bu iltihabın önüne geçmek için ise bazı tedbirler alınabilir. Diş hekimine gitmeden önce, başlangıç aşamalarında evde kendiniz de iltihaplanmayı yavaşlatabilirsiniz. İltihaplanmayı yavaşlatacak önlemlere şöyle bir değinecek olursak; örneğin bakteri oluşumunu engellemek amacıyla sirke, bal, adaçayı birlikte kaynatılarak ağızda gargara yapılabilir. Bu gargara ile ağızdaki hasar onarılmakla beraber iyileşme süreci hızlanır.

diş ağrısı
diş ağrısı

Göz bölgesindeki iltihaplanmalarda sıklıkla kullanılan çay diş iltihaplarında da etkisini gösterir. Bunu yapmak için dinlenmiş çayı ılık bir vaziyette ağızda gargara yapmak yeterli olacaktır. Çay anti bakteriyel özelliği ile öne çıkmaktadır. Bu sebeple ayrıca çay ağacı yağı diş iltihap tedavilerinde sıklıkla kullanılabilir. Bir bardak suya az miktarda çay ağacı yağı eklenerek gargara yapılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.

diş iltihabı
diş iltihabı

İltihapların Önüne Geçmek Bu Kadar Kolay

Tüm bunlarla beraber nar suyunun iyileştirici özelliği de ortaya konmuştur. Nar suyu, diş iltihaplarında etkilidir. Çok soğuk olmayacak şekilde nar suyu ile gargara yapılırsa iyileşme süreci hızlanacaktır. Ayrıca ardıç, frenk üzümü, ısırgan otu, ekinezya, ahududu ve su teresi de diş iltihaplarının iyileşme sürecinde etkilidirler. Bu gibi önlemler ilk evrede gelişmekte olan iltihaplanmayı yavaşlatacak pratik çözümlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir