Çeltik İlaçlama Programları

Geçmişten günümüze tarım, dünyayı ayakta tutan faktörlerden biridir. Tarım üretimleri sayesinde insanlar birçok besin ihtiyacını gidermiş, aynı zamanda tarım sayesinde doğa canlılık kazanmıştır. Tarımı ayakta tutmak için birtakım yöntemlere başvurulmuştur. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak, makineleşme ve ilaçlama gibi yöntemler de bunlar arasındadır.

Her besinin yetiştirilme tarzı farklıdır. Yetiştirildikleri zaman, ihtiyaç duydukları su miktarı, ekilmesi gereken bölgeler ve daha birçok farklılıklar tarımın her bölgede canlı kalmasını sağlamıştır. Özellikle her besinin her bölgede yetiştirilememesi, tarımın her bölgeye yayılması demektir. Tarımın her bölgeye yayılması ise bütün bölgede tarımın var olması, böylece dünyanın tarımla ayakta kalması anlamına gelir.

Çeltik ilaçlama programları

Tarımı ayakta tutan birtakım yöntemler olduğunu söylemiştik. Bu yöntemler arasında çeltik ilaçlama programları da yer alır. Bu zamana kadar birçok besinin yetişmesinde ilaçlama programları etkili olmuştur. Böylece sadece çeltikte değil, aklımıza gelen hemen hemen her besinde ilaçlama programları uygulanmıştır.

Çeltik Üretimi Nerelerde Yapılır?

Başta her besinin farklı bölgelerde yetiştirildiğinden söz ettik. Aklınızda çeltik ilaçlama programları uygulamak varsa, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde çeltik üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Çeltik, fabrikalar tarafından pirince işlenir. Bu işlemi yapmak için fabrikalar çeltiğin temiz olmasını ister. Aynı şekilde tüketici de kullandığı besinin sağlıklı ve temiz olmasını tercih eder.

Kaliteli pirinç üretimi için gerekli olan şeylerden ilki ekeceğiniz çeşidin belirlenmesidir. Ekilecek çeşit belirlendikten sonra tarala hazırlığına girişilir. Tarla hazırlığı zaten ekim zamanı göz önünde bulundurularak yapılır. Eğer çeltik üretimi için uygun bir zaman değilse, yapılması planlanan üretim başarılı sonuç vermeyecektir.

Tarımı etkileyen birçok faktör vardır. Mesela bir ürünü yetiştirirken kullanılan gübreleme yöntemi çok önemlidir. Aslında çeltik üretiminde de diğer besinlerdeki birçok faktör önemlidir. Besini üretirken karşılaşılan hava koşulları da üretimi büyük oranda etkiler.

Çeltik Üretiminde Önemli Faktörler

Türkiye’deki tarımı ele alacak olursak, çeltik ithalat gün geçtikçe artış gösteriyor. Çeltik her ne kadar Türkiye’nin her bölgesinde yetiştirilse de, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde diğer bölgelere göre daha çok verim sağlanıyor. Çeltiğin en az ekildiği bölgeler ise Ege ve Doğu Anadolu’dur. Pirinç ithalatının artmasının sebebi de bölgesel üretimlerin tüketime yetmemesidir.

Pirinç ithalatı son zamanlarda önceki yıllara göre daha çok artmıştır. Bu artışın sonucu olarak da ithalat miktarı üretim miktarını geçmiştir. İthalatın iç üretimi geçmiş olması, tarımın pirinç üretiminde başarısız olması demektir. Bir ülkede tarımın herhangi bir besinde bile yeterli üretim yapamaması, ülkenin kalkınamaması anlamına gelir.

Ülkenin kalkınmasının tarıma bağlı olmasının sebebi üretimdir. Çeltik üretimi de giderek azaldıkça bu sefer pirinç üretiminde dışa bağlılık artar. Dışa bağlılık ise tarımda yapılan çeltik üretiminin daha az yetmesine yol açıyor. Çeltik üretimi hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/celtik adresine ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir