Hangi Marka Telefon Almalıyım?

Günümüz dünyasında alışveriş ve sürekli tüketim moda haline gelmiştir. Bu alışveriş çılgınlığının önemli bir parçası da akıllı telefon piyasasıdır. Akıllı telefonlar oldukça çok çeşit ve fiyat aralığı ile karşımıza çıkmaktadır.

telefon

 Telefon Markaları

Günümüz de piyasalarda yüzlerce çeşit marka telefon bulunmaktadır, fakat bu telefon markalarından yalnızca birkaçı kendisini kanıtlamış ve global bir marka olmuştur. Bu markalardan bazılarını saymak gerekmektedir, bu markalar Samsung, Huawei, Apple, Htc, Xiaomi, Oppo, Sony, LG gibi markalardır.
Bu markalar her yıl onlarca farklı telefon modeli çıkartmaktadır ve bu nedenle tüketicilerin kafası hangi telefonu almalıyım şeklinde karışmaktadır. Özellikle ülkelerin ekonomik düzeyi ve alım gücüne göre telefonlar üretilmeye dikkat edilmiştir. Mesela Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere, markalar genellikle en pahalı ve en güçlü telefonlarını satmaya çalışırlar, çünkü bu ülkelerin para birimleri değerli ve alım güçleri oldukça yüksektir, bu nedenle bu  tür ülkeler orta düzey telefonları tercih etmezler, fakat para birimleri değersiz, ekonomik olarak yeterince gelişememiş veya hiç gelişememiş ülkeler bu markaların üst düzey telefonlarını alma konusunda daha başarısızdırlar, bu ülkelerin alım güçleri düşüktür, bu nedenle üst düzey telefonlar daha pahalıdır ve satın alması oldukça zordur, bu sebeple markalar refah seviyesi düşük ülkeler için daha ucuz ve kalitesiz telefonlar üretmektedir, bu telefonlar hem malzeme hem de içerik olarak üst model telefonlara göre daha ucuzdur ama markalar tasarım olarak üst ve orta düzey telefonları birbirlerine benzetmeye çalışır bunun sebebi sosyal sınıf farkının belli olmasını engellemek ve orta düzeydeki telefonlarında satışını sağlamak.

 Telefon Üretici Ülkeler Hangileridir?

Hangi telefonu tercih edeceğiniz konusunda telefonların hangi ülkelerde tasarlandığı veya üretildiği durumu da kullanıcıları etkilemektedir. Yukarıdaki telefon markalarından birçoğu telefon üretimini Çin’de yapmaktadır. Bunun sebebi Çin’in nüfusunun fazla olması ve işçi gücünün ucuz olmasıdır. Böylece markalar ucuza telefon üretip maliyeti azaltarak edebilecekleri en fazla kazancı elde etmeye çalışmışlardır. Tasarım olarak ise genellikle o marka hangi ülkede kurulmuş ise o ülkede tasarımı yapılır. Örnek olarak Apple telefonlarını genel merkezi Kaliforniya’da tasarlar, üretimini ise Çin’de gerçekleştirir. Apple telefon markaları içerisinde en çok tercih edilen en prestijli ve pahalı markalardan birisidir. En büyük rakibi ise Güney Kore ülkesine ait bir marka olan Samsung’dur. Diğer telefon ülkeleri ise Çin, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerdir gördüğümüz üzere Asya ülkeleri telefon üretme ve yaratma konusunda oldukça iddialıdır.

 Peki Hangi Telefonu Satın Almalıyım?

Bu sorunun cevabı kesin ve net bir biçimde verilemez. Kullanıcı kendi istek ve ihtiyacı doğrultusunda bir telefon tercih etmelidir. Ayrıca telefonların diğer en önemli özelliği ise işletim sistemleridir. Apple diğer markalardan farklı olarak kendi işletim sistemini kullanır bu işletim sistemi takılma yaşamaz ve oldukça güvenlidir ama indirme yapma konusunda oldukça tutarlıdır ve güvenli olmayan herhangi bir siteden müzik ve resim indirmez. Diğer markalar ise genellikle Google şirketine ait olan Android işletim sistemi kullanır bu işletim sistemi ise daha özgürdür, rahatça indirme yapabilirsiniz ama takılmalar ve güvenlik konusunda sıkıntılar yaşarsınız bu durumları göz önünde bulundurarak bir telefon seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir