Buzun Bilinmeyen Faydaları

Birçok kişi buzu yalnızca serinlemek amacı ile içeceklerinde kullanmayı tercih ediyor. Fakat cilt bakımında buzun etkisi daha öncesinde olmadığı kadar fazla ön plana çıkmaya başladı

Sivilceleri Küçültür

Aniden yüzde beliren sivilceler pek çok kişinin kabusu. Bu konuda ne yapacaklarını bilemeyenler, buzdan yararlanabilirler. Ancak buzlar sivilceleri yok etmez, sadece acıyı ve kırmızılığı giderip sivilceyi küçültür. Bunun için temiz bir buz poşetine birkaç küp buz koyularak 5-10 dakika sivilce üzerinde bekletilmesi yeterlidir.

buz
buz

Cilde Masaj Yapar

Sıcak havalarda bunalan cildini rahatlatmak isteyenler, bunun için buzdan yararlanabilirler. Yumuşak dokulu bir kablonun içerisine koyulacak olan buza birkaç damla lavanta yağı eklenir. Ardından da her akşam uyumadan önce boyna ve yüze masaj yapılır. Böylece hem sıcak günlerde uykuya dalmak kolaylaşacak hem de kan dolaşımı dengelenecektir.

Güneş Yanıkları Serinlenir

Buz kalıplarına su yerine aloe vera jeli doldurduktan sonra bunlar dondurulur. Ardından da yanık ve problemli olan bölgeye uygulanır. Böylece yanıkların vermiş olduğu kötü his ortadan kaldırılırken iyileşme sürecine de katkıda bulunulmuş olur.

buzun faydaları
buzun faydaları

Ölü Derilerden Arındırır

Çilek, salatalık gibi yaz sebze ve meyvelerin içerisine bir miktar su katılmasından sonra blenderdan geçirilir. Ardından bu karışım buz küplerine koyularak dondurulur. Buz kalıpları haftada birkaç kere yüzde gezdirilir. Böylece ortaya çıkacak olan granüllü doku doğal peeling görevi görerek ciltteki ölü deriyi ortadan kaldırmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir