Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı diğer adıyla burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, en sık tercih edilen ameliyat türlerindendir. Bu ameliyatla burnunuza estetik cerrahları tarafından çeşitli değişiklikler yapılabilmekte, büyütme ve küçültme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

burun estetiği

Tüm ameliyatlarda olabileceği gibi en basit estetik ameliyatları da bir miktar risk içerebilmektedir. Bu riski belirleyen faktör estetik cerrahının uzmanlığına dayanmaktadır.

Ameliyat Günü

Ameliyat olunacak günün sabahında hastaneye yatış yapılmakta ve son 8 saat içinde yeme içme faaliyetleri sonlandırılmaktadır. Sonrasında ameliyata hazırlık olarak EKG, kan testleri ve akciğer grafisi çekimi yaptıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda ameliyata hazır hale gelinmektedir.

Burun estetiği ameliyatı esnasında genel anestezi yapılmaktadır. Genel anestezi sayesinde ameliyat olan kişi ameliyat bitimine kadar uyumaktadır. Burun estetik ameliyatları, burunda yapılacak olan estetiğin durumuna göre 1-2 saat arasında sürmektedir. Burun estetiği ameliyatı 2 farklı teknikle yapılabilmektedir. Bunlar; açık olarak adlandırılan burun dışından kesi ile yapılan işlem ve kapalı olarak adlandırılan, kesilerin burnun içinde saklandığı yöntemlerdir. Plastik ve estetik uzmanları tarafından genel olarak tercih edilen ameliyat tekniği kapalı tekniktir.

Burun Estetiği Ameliyatı İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatından sonra ilk 48 saat, burun üzeri ve gözlerdeki şişlik ve morlukların çoğaldığı saatlerdir. Bu morluk ve şişlikler ameliyatın 2. Gününden sonra yavaş yavaş azalmaktadır. Bu süre zarfında yüzde ağırlık ve baş ağrısı hissi görülmesi normal karşılanmaktadır. Bu ağrı ve baskıların kontrol altına alınması ağrı kesiciler ile sağlanmaktadır.

Bir haftanın sonunda yüzdeki morluk ve şişler azalmaya başlamakta ve ağrıların da dinmesiyle ağrı kesiciye duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Bunun yanında bazı hastaların da hiç ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmadan bu süreci geçirdiği görülmektedir. Burun estetiği ameliyatından 7 gün sonra dışarı çıkma ve sosyal hayata geri dönme durumuna izin verilmektedir.

Buna rağmen koşma, top oynama, koşma gibi kan basıncını artıracak veya burna darbe almayı sağlayabilecek aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir. Ameliyat sonrası ilk birinci hafta, birinci ay, ikinci ay ve altıncı ay kontrollerin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Ameliyat sonrası meydana gelen şişliklerin %80 lik kısmı birinci ay sonunda inmektedir. Geriye kalan şişliklerin geçmesi ise altı ay ve bir yıllık bir süreci kapsamaktadır. Burun estetiği ameliyatını detaylıca https://tugbadindar.com/hizmetler/burun-estetigi buradan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir