Bilgisayar Programcısı Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar programcısı olma şartları arasında bu meslek ile ilgili gerekli eğitimi almış olmak en önemlisi olsa da bunun dışında sahip olunması gereken birçok özellik vardır. Çünkü bilgisayar programcısı günümüz teknolojisinde insanların sürekli kullandığı programların, sosyal medya uygulamalarının, tarayıcıların ve daha birçok platformun program tasarımlarını bilgisayarların izleyebileceği talimatlara dönüştürür. Sorumluluğu büyük bir meslek olduğu için de bilgisayar programcısı olma şartları birden fazladır.

Bilgisayar Programcısı Olmak İçin Hangi Okul Okunur?

Bilgisayar programcısı yapacağı iş gereği sözlü ve yazılı iletişimi güçlü, analitik düşünebilen, gerektiğinde yaratıcı çözümler üretebilen, hayal gücü gelişmiş, zamanı verimli kullanabilen ve birden çok yazılım dili hakkında yeterince bilgi sahibi kişiler olmalıdır. Bu nedenle mutlaka bu konuda gerekli eğitimleri almalı ve kendini geliştirmelidir. Bilgisayar programcısı olmak için hangi okul okunur sorusunun cevabının biraz ucu açıktır. Meslek liselerinin Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren bir kişi de bu işi yapabilirken üniversitelerde de iki yıllık bilgisayar programcılığı bölümü vardır. Meslek lisesi mezunları isterlerse bilgisayar alanı ile ilgili sertifika programlarına katılıp kendilerini geliştirerek sertifikaya hak kazanabilirler. Ortalama 2-3 ay kadar süren bu programlar bu mesleği seçenlerin daha kolay iş bulabilmelerine yardımcı olur.

Bilgisayar Programcısı Ne İş Yapar?

Bilgisayar programcısı olma şartları arasında en başta gerekli eğitimleri almak ve bir alanda uzmanlaşmak gelir. Bu uzmanlık alanlarına göre yaptıkları görevler değişse de bilgisayar programcısı ne iş yapar sorusu sorulduğunda genel olarak aşağıdaki görevler sayılabilir:

  • Şirket içi yazılım programları oluşturmak için kod yazmak
  • Gereksinimlere göre programlamadaki öncelikleri belirlemek
  • Testler sayesinde program işleyişini kontrol etmek
  • Mevcut programlara hata ayıklama kodu oluşturmak, performansı arttırmak için değişiklikler yapmak
  • Bilgisayar yazılım sorunlarını çözmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir