Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamada sosyal medya ağlarını tam potansiyeliyle kullanmak için uygulanması gereken sosyal medya pazarlama stratejileri vardır. Sosyal medya pazarlamasını planlarken keşfedilmesi gereken birçok kolaylaştırıcı yöntem vardır. Bunlardan biri sosyal medya kullanıcılarının davranış analizlerinden yararlanmaktır. İyi bir strateji için davranış analizi ve sosyal kanıt kullanmak çok önemlidir.

sosyal medya

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle sosyal medya hacmini belirlemek gerekiyor. Sosyal medya varlığınızın büyüklüğünü belirledikten sonra sosyal medya kullanıcılarının etkileşimlerini analiz etmelisiniz. Analiz sonuçlarına baktığınızda hangi sosyal medya alanlarını nasıl kullanmanız gerektiğini ortaya koyabilirsiniz. Sosyal medya yönetiminde online itibar, etkileşim ölçütleri, hedef kitle özellikleri gibi konulara dikkat etmek gerekir.

Etkili Sosyal Medya Pazarlamasına İlişkin Hususlar

Çoğu kuruluşun, yıl için önemli kampanyaları özetleyen ve genellikle aylık döngülere bölünmüş bir pazarlama takvimi vardır. İçerik takviminde olduğu gibi, kampanyaları, önemli mesajları, hediyeleri, CTA’ları ve dağıtım kanallarını tanımlamaya yardımcı olur. Sosyal medya bu tarihlerle uyumlu olmalıdır. Tipik olarak, en başarılı kampanyalar aynı anda birden çok kanalda çalışır ve her kanal, biraz farklı bir uygulama olsa da aynı temel mesajı destekler. Pazarlama takvimi esnek ve akıcıdır. Dolayısıyla, pazarlama ekibinin değişen iç ve dış ortamlara yanıt vermesini sağlamak için değişebilir. Bir takvim kullanmak, sosyal medyanın bu geniş kampanyaların bir parçası olmayan özel içeriği yayınlamak için kullanılmasını engellemez. Sosyal medya pazarlama çabalarında kendiliğindenlik unsuru önemlidir. Ancak, sosyal medya pazarlamasında her zaman nasıl iletişim kurduğunuzu bilmenizi sağlayan bir dizi kılavuz olduğunu unutmayın.

Sosyal Medya Pazarlama Mesajlarını Optimize Etme

Pazarlama takvimi size kampanya düzeyinde bir plan sunar. Ardından, kampanya varlıklarını sosyal medya pazarlama stratejinize göre sosyal ağlarla eşleşecek şekilde ayarlamalısınız. Yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi için Pinterest’i, fotoğraflar için Instagram’ı ve metinler için Twitter’ı seçebilirsiniz. Yazılarınızda animasyon ve kısa videolar kullanabilirsiniz. Instagram için görsel ağlarda ilginç ve orijinal fotoğraflar seçin. Blogunuzda konuşmacı röportajları, podcast’ler ve Facebook gönderileri yoluyla da tanıtım yapabilirsiniz. Facebook’a yeni etkinlikler ekleyin ve konuma coğrafi etiket ekleyin. Her etkinliği bir açılış sayfası bağlantısıyla Twitter’da duyurun. Tüm gönderilerde etkinlik veya kampanya etiketini kullanın.

Sosyal Medyada Destekleyici Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya ve SEO çalışmaları sosyal medya pazarlama stratejilerinde birbirini desteklemelidir. Sosyal medya uzun zamandır arama motoru sıralama algoritmalarının bir parçası olmuştur ve inovasyon üzerine yapılan çalışmalar çok önemlidir. SEO, sosyal medya pazarlamacılarının kullanıcılarının arama ve göz atmak için kullandıkları anahtar kelimeleri anlamalarına yardımcı olabilecek anahtar kelime verileri sağlayarak sosyal medyayı da destekleyebilir. Bir ayakkabı işine baktığımızda; Tekirdağ SEO ekibi, sosyal medya ekibine ’düğün ayakkabıları’ arama sorgusunun trend olduğunu ve ünlü videolar da dahil olmak üzere web sitesindeki harika içerik çubuğundan yeni bir içerik açılış sayfası olduğunu söyler. Sosyal medya ekibi daha sonra bu önemli olan kelime için hangi içeriğin en popüler olduğunu bulmak için Buzzsumo gibi sosyal araştırma aracını kullanabilir. Sonuç olarak, hedef kitleye uygun yeni içerik oluşturmaya yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir