Seramik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ev ve işyerlerimizin tasarımında birçok farklı malzemeden yardım alıyoruz. Seramikler de bu malzemelerden bir tanesi. Tabi ki seramik dendiğinde aklımıza ilk olarak yer karoları geliyor. Farklı seramik ürünler kullanılabiliyor olsa da yer karoları seramiğin en yoğun kullanıldığı ürünler olarak göze çarpmakta.

Genellikle alınan seramikler uzun süre kullanılmaktadır. İnsanlar bu sebeple çok şık seramik karo alışverişi gerçekleştirmez. Seramik alırken dikkat edilmesi gerekenler de bu sebeple bilinmemektedir. Çoğu kişi yalnızca rengine ya da desenine bakarak bu ürünleri seçer. Fakat dikkat edilmesi gereken çok sayıda farklı etmen yer almaktadır.

Kullanım Alanına Göre Seçim Yapın

Seramiklerin uzun süre kullanılabilmesi için kullanım alanına uygun olması gerekmektedir. İlk bakmanız gereken etmen kullanım alanının trafiğidir. Takdir edersiniz ki bir evin mutfağı ile restoranın mutfağındaki yoğunluk aynı seviyede olmaz. Bu sebeple de karoların yoğun trafiğe uygun olarak alınması gerekebilir.

seramik

Bunun yanı sıra karolar açık alanlarda da kullanılabilir. Seramik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında göz ardı edilen durumlardan bir tanesi seramiklerin suya ve ısıya karşı dayanımıdır. Eğer suya karşı istenen seviyede dayanım göstermezse ve sıcaklıklardan ötürü çatlamalar meydana gelirse yanlış bir seçim yapılmış demektir.

Duvar ve Yer Seramiklerini Ayırmalısınız

Genellikle üretilen seramikler duvar ve yer takımı olarak ayrı şekilde üretilir. Desen ve renk olarak birbiri ile uyumlu olan bu ürünlerin üretim amacına uygun bir şekilde kullanılması gerekecektir. Duvar karoları yüksek ağırlıkları kaldıracak şekilde üretilmezler. Fakat zemin karoları her zaman üzerinde insanların zaman geçirebileceği şekilde üretilmektedir. Bu sebeple de zemin seramiklerinin zeminde, duvar seramiklerinin ise duvarda kullanımı gerekli olur.

Renk Seçiminde Kullanım Alanına Dikkat Edin

Tabi ki seramik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında renk ve desenler de yer alıyor. Renk ve desenleri önemsemeden bir alışveriş yapılması çok mümkün değil. Bu aşamada kullanım alanınıza göre bir renk seçimi yapmanız gerekli. Bildiğiniz gibi küçük alanlarda açık renkler, geniş alanlarda koyu renkler çok daha uygun bir seçim oluyor.

Bunun yanı sıra mutfaklar ile banyolarda da aynı seramiklerin kullanımı uygun olmayabilir. Banyolar her zaman daha fazla suya ve neme maruz kalır. Bunun yanında mutfak karoları da daha kolay kirlenecektir. Kullanım alanına dikkat ederek seramikleri almanız gerekli.

Seramiğin Şekline Karar Verin

Seramikler genellikle kare ya da dikdörtgen şekline sahiptir. Sahip oldukları bu şekil dekorasyon aşamasında da farklı hamlelerin yapılmasına imkân tanımaktadır. Ebatlar konusunda herhangi bir kaygınız yoksa kare seramikleri tercih edebilirsiniz. Fakat alanı olduğundan daha büyük göstermek istiyorsanız dikdörtgen seramikler daha uygun olacaktır.

Çoğu kişinin seramik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer vermediği kare ya da dikdörtgen şekiller tasarımdaki küçük hilelerden bir tanesidir. Dikdörtgen seramiklerin uzun kenarları hangi doğrultuda uzanıyorsa o bölüm olduğundan daha geniş gözükecektir. Banyolarınızın dar kenarlarında bunu uygulayarak daha geniş gösterebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir