Saç Kırıklarını Önlemenin 5 Kolay Yolu

Teknik olarak trikoptiloz olarak bilinen bölünmüş saç uçları veya kırık saçlar, hasar görmüş saçın işaretidir. Tek bir telin yıpranması tipik olarak saçınızın ucunun yakınında başlar, ancak ortaya veya köke daha yakın olabilir. Bu saç derinize kadar devam ederse, saç kökleriniz ciddi hasar görebilir. Saç kırılmalarının pek çok nedeni olabilir. Nedeni ne olursa olsun, bu 6 kuralı kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

saç kırığı
saç kırığı
  • Saçınızı ısıl işlemlerden koruyun: Maşa ve saç düzelticiler gibi ısıtılmış saç takımlarının kullanımını sınırlayın. Aşırı üfleme, kurutma, kıvırma veya düzleştirme gibi işlemler saç kırıklarının dostudur. Saçınızı şekillendirmek istediğinizde her zaman ısıya karşı koruyucu bir sprey kullanın.
  • Yumuşak pamuklu havlu kullanın: Islak saç kırılgan olduğundan saçlarınızı sert bir havlu ile ovmayın. Saçlarınızın birbirine karışmasını önleyin.
saç kırıkları
saç kırıkları
  • Saçınızı alttan üste doğru ayırarak tarayın: Doğrudan köklerden çekerseniz, saçlarınızı kırmadan taramanın neredeyse imkânsız olduğu düğümler oluşturursunuz.
  • Dışarı çıkmadan önce saçlarınızı koruyun: Doğal içerikli ve saçınıza uygun bir sprey, hava kirliliği, rüzgâr, yağmur ve güneş gibi saç dökülmesine zarar verecek etkilerden saçlarınızı koruyacaktır.
  • Yediklerinize dikkat edin:Saç kırıkları direkt olarak diyet, hormonlar, vitaminler veya minerallerle de ilgili olabilir. Somon (omega 3 ve 9), yumurta (protein), fasulye ve baklagiller (biyotin), yapraklı yeşillikler (demir) ve badem gibi saçınızın kuvvetlenmesine yardımcı olmak için diyetinize saç gelişimine yardımcı olan A, K, C, B6, B1, B3, B2 vitaminleri ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir